تضعیف تدریجی دلار

دو شنبه 1 تیر 1394   سرویس

در آخرین هفته ی بهار قیمت دلار پس از 14 روز مجدداً به زیر مرز 3300 تومان رفت و به کمترین بها از نیمه ی فرودین ماه سال جاری رسید.

 

 روند کاهشی دلار که از آغاز هفته ی گذشته کلید خورده بود در روز قبل نیز ادامه یافت تا ارزش این ارز به کمترین سطح از 15 فروردین ماه جاری برسد. روند کاهشی که تحت تأثیر عدم تقاضا، افت درهم، افزایش عرضه و عدم فعالیت برخی از معامله گران که منتظر مشخص شدن مذاکرات هسته ای کشورمان هستند، به وقوع پیوست.

 

بر اساس این گزارش، در روز شنبه ی گذشته تقاضای چندانی برای دلار وجود نداشت و اکثر معامله گران آتی تمایل به فروش ارز داشتند تا خرید، که این امر سبب شد دلار افت 9 تومانی را تجربه کند.

 

کمبود تقاضا و افت قیمت درهم زمینه ای شد تا دلار برای دومین روزهفته نیز افت قیمت را شاهد باشد و از کانال 3300 تومان خارج و ارزشش به 19 روز گذشته بازگردد.

 

فعالان معتقد هستند کاهش سطح تقاضا به علت مشخص نبودن نتیجه مذاکرات هسته ای و انتظار بازار تا 10 تیر ماه سبب شده تا اکثر معامله گران خریدهای ارزی را به بعد موکول و دلار افت قیمت را تجربه کند.

 

یورو نیز همپای دلار دو روز ابتدایی هفته را با کاهش قیمت سپری کرد اما پوند در روز گذشته 10 تومان افزایش و به قیمت 5120 تومان دست یافت.

 

در پایان معاملات روز یکشنبه ارزش دلار به 3293 تومان و یورو و درهم امارات به 3718 و 900 تومان رسید.

 

در روز دوشنبه دلار به مسیر کاهشی ادامه و بر بهای 3282 تومان قرار گرفت و فاصله نرخ خرید و فروش ارز نیز کاهش یافت که افزایش حجم عرضه در کنار کاهش تقاضا، عدم فعالیت معامله گران بزرگ و افت درهم در این امر نقش داشتند.

 

در این روز ارزهای اروپایی یعنی یورو و پوند نیز همراستا با دلار با افت قیمت روبرو شدند که یورو افت 13 تومانی و پوند کاهش 20 تومانی را از آن خود کردند.

 

صرافی بانکها به دلیل کاهش حجم معاملات در بازار ارز در روزهای اخیر فعالیت چندانی نداشتند.

 

به گزارش سایت طلا، چهارمین روز هفته روز توقف افت دلار بود. دلار روز سه شنبه را با افت قیمت آغاز کرد که با افزایش نسبی میزان خریدهای ارزی با افزایش همراه شد و 6 تومان از نرخ بسته شده ی روز گذشته بالاتر ایستاد.

 

رشد دلار در این روز در حالی بود که برخی از فعالان انتظار افت بیشتر قیمت دلار را داشتند. البته گروهی نیز بر این باور بودند که دلار به کف قیمتی رسیده و در روزهای بعد دلار رشد قیمت را شاهد خواهد بود.

 

 در روز سه شنبه یورو و پوند نیز قدری افزایش و در پایان معاملات ارزششان به 3710 و 5115 تومان رسید.  دلار و درهم نیز بر بهای 3288 و 897 تومان قرار گرفتند.

 

در روز چهارشنبه دلار اندکی به عقب نشست که با افت 7 تومانی در آخرین روز هفته، ارزش این اسکناس به 3279 تومان رسید.

 

علی رغم روند کاهشی دلار، پوند انگلیس دو روز پایانی هفته را نیز با افزایش قیمت سپری کرد تاجائیکه در روز پنج شنبه کانال قیمتی این ارز اروپایی عوض شد و بر بالای مرز 5200 تومان قرار گرفت.

 

فعالان تقویت این ارز در بازارهای جهانی در برابر دلار را عامل اصلی این رشد در بازار داخل دانستند.البته یورو نیز در روز پنج شنبه پوند انگلیس را همراهی کرد و به ارزشش 25 تومان افزوده شد.

 

در پایان مبادلات روز پنج شنبه دلار و یورو با بهای 3279 و 3735 تومان و پوند و درهم با قیمت 5210 و 897 تومان به فروش رسیدند.

دو شنبه 1 تیر 1394
سایت طلا



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد