ایران امسال 13.5 میلیون تن گندم تولید می‌کند

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394   سرویس

فائو در جدیدترین گزارش اعلام کرد تولید گندم ایران امسال با 500 هزار تن افزایش به 13.5 میلیون تن و تولید برنج با 100 هزار تن رشد به 1.8 میلیون تن خواهد رسید.

خبرگزاری فارس: ایران امسال 13.5 میلیون تن گندم تولید می‌کند

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل فارس، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که تولید غلات ایران در سال زراعی جدید 700 هزار تن افزایش یابد.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، تولید غلات ایران در سال زراعی گذشته 19.1 میلیون تن برآورد شده است و در سال زراعی جدید به 18.8 میلیون تن خواهد رسید.

* افزایش 500 هزار تنی گندم ایران در سال زراعی کنونی

گندم مهمترین غله تولیدی در ایران است که بر اساس گزارش فائو تولید آن با پایان سال زراعی امسال به 13.5 میلیون تن خواهد رسید. تولید گندم ایران در سال زراعی گذشته 13 میلیون تن برآورد شده است.

پیش‌بینی شده است که همانند سال گذشته ایران در سال 2015 در رتبه یازدهم جهان به لحاظ تولید گندم قرار بگیرد.

بر اساس پیش‌بینی فائو برای سال 2015، اتحادیه اروپا با تولید 148.5 میلیون تن گندم طی امسال رتبه نخست جهان را به خود اختصاص خواهد داد و چین با 126.5 میلیون تن و هند با 92 میلیون تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار می‌گیرند. تولید گندم اتحادیه اروپا در سال جاری 4.9 درصد کاهش خواهد داشت.

آمریکا با تولید 56 میلیون تن گندم در رتبه چهارم جهان و روسیه، کانادا، پاکستان، استرالیا، اوکراین، ترکیه و ایران نیز به ترتیب در رتبه‌های پنجم تا یازدهم از این نظر قرار خواهد گرفت.

* افزایش 100 هزار تنی تولید برنج

برنج دومین غله تولیدی مهم در ایران محسوب می‌شود که بر اساس برآورد فائو تولید آن در سال زراعی گذشته بدون تغییر نسبت به سال پیش از آن در سطح 1.6 میلیون تن باقی مانده است اما پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جدید  100 هزار تن افزایش یابد و به 1.7 میلیون تن برسد.

بر اساس این گزارش، تولید جو ایران در سال جاری تغییری نخواهد کرد و در سطح 3.2 میلیون تن باقی خواهد ماند. همچنین، تولید ذرت با افزایش 100 هزار تنی به 1.4 میلیون تن خواهد رسید.

تولید دانه‌های روغنی در ایران نیز همانند سال گذشته در سطح 700 هزار تن باقی مانده است.

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد