۵۰ میلیارد تومان اعتبار نهاده‌ها صرف خرید پرتقال شد/ بابت تأخیر در پرداخت مطالبات ذرت‌کاران عذرخواهی می‌کنیم

دو شنبه 21 اردیبهشت 1394   سرویس

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی با تشریح برنامه‌های این سازمان در سال 94 گفت: بابت تأخیر در پرداخت مطالبات ذرت کاران عذر‌خواهی می‌کنیم.

خبرگزاری فارس: ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نهاده‌ها صرف خرید پرتقال شد/ بابت تأخیر در پرداخت مطالبات ذرت‌کاران عذرخواهی می‌کنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسین صفایی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: سال 93 به‌صورت علی‌الحساب 50 میلیارد تومان اعتبار تأمین نهاده‌های تشکل‌های طیور صرف خرید پرتقال شب عید شد که اکنون در حال تسویه است.

وی با بیان اینکه استقراض این مبلغ باعث تسریع تزریق این خط اعتباری شد، اظهار داشت: برای استفاده از این مبلغ لازم بود 49 درصد آورده بخش خصوصی در کنار 51 درصد آورده دولت قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: بنابراین 50 میلیارد تومانی که ستاد تنظیم بازار به صورت تنخواه برای صندوق طیور در نظر گرفته بود، هم‌اکنون در حال بازگشت به صندوق طیور است.

صفایی با تأکید بر این مطلب که باید سرانه مصرف روغن کاهش یابد اظهار داشت: واردات دانه‌های روغنی در دستور کار سازمان است اما باید سرانه مصرف آن متناسب با استانداردهای بین‌المللی باشد، زیرا سرانه مصرف روغن در ایران از استاندارد بین‌المللی بالاتر است.

* 4 درصد پرتقال دنیا در ایران تولید می‌شود

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با تاکید بر خودکفایی اظهار داشت: وقتی 4 درصد تولید پرتقال دنیا در ایران صورت می‌گیرد، بنابراین نیازی به واردات این محصول نیست و بهانه‌ای برای این کار نمی‌ماند، اما زنجیره تأمین میوه به ویژه پرتقال در کشور معیوب است و به همین دلیل قیمت در بازار کنترل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه فصل برداشت پرتقال دو ماه است اما باید طی هفت ماه پرتقال در بازار توزیع شود، اظهار داشت: سردخانه و امکان حمل و نقل مناسب وجود ندارد بنابراین باید با احداث سردخانه‌های مجهز به تکنولوژی‌های روز در دستور کار قرار گیرد.

صفایی اظهار داشت: دستورالعمل خرید تضمینی ابلاغ و دستگاه‌های مباشر تعیین شده ضمن اینکه خرید تضمینی به عنوان یکی از سیاست‌های جدی دولت در سال زراعی قبل از کشاورزان حمایت کرد و در سال زراعی جاری هم خرید تضمینی 24 محصول ادامه خواهد یافت.

* بابت تأخیر در پرداخت مطالبات ذرت‌کاران عذرخواهی می‌کنیم

وی با اشاره به تأخیر در پرداخت مطالبات ذرت‌کاران اظهار داشت: به مدیران استانی چهار استان کشور ابلاغ شده که بابت تأخیر در پرداخت بهای ذرت از طریق صدا و سیما از کشاورزان عذرخواهی کند.

* ذخایر گندم در سال 92 در حد 21 روز بود

صفایی با بیان اینکه ذخایر محصول استراتژیک گندم در سال 92 حدود 21 روز بود، اظهار داشت: این در حالی است که  در روزهای پایانی سال 93 میزان ذخایر گندم جوابگوی حداقل 7 ماه کشور بود.

رئیس هیئت‌مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در بخش کشاورزی توسعه بورس کالاهای تولیدی این بخش در دستور کار سازمان قرار دارد، اظهار داشت:این کار به منظور توسعه فعالیت‌های بازرگانی و دستیابی به دانش بازاریابی، بازارسازی و بازاررسانی در بخش کشاورزی است بطوریکه در سال گذشته فعالیت‌های تجاری سازمان تعاونی روستایی از طریق بورس کالا انجام شد و در سال جاری هم در صددیم با معرفی محصولات جدید به رینگ تالار وضعیت بورس در مورد محصولات کشاورزی از رونق مناسب‌تری برخوردار باشد.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: سایت اطلاعات بازار محصولات کشاورزی به وسیله سازمان طراحی و در شهریور امسال رونمایی می‌شود که سامانه بازار به ‌منظور توسعه تجارت الکترونیک و شفاف‌سازی وضعیت بازرگانی محصولات کشاورزی و امکان دسترسی عمومی برای همه کاربران در محدوده تشکل‌های شهرستانی طراحی شده است.

صفایی هدف از ایجاد سامانه بازار را حذف دلالی‌گری و روشن شدن وضعیت بازرگانی عنوان کرد و گفت: این سامانه در راستای به‌روزرسانی قیمت‌هاست ضمن اینکه قدم مهمی برای افزایش قدرت چانه‌زنی کشاورزان و اصلاح زنجیره توزیع به شمار می‌رود.

وی از تشکیل فروشگاه‌های زنجیره‌ای با محوریت تعاونی‌های روستایی خبر داد و گفت: در حوزه بازرگانی حداقل در چهار استان، مدل شبکه‌های فروشگاهی با نام تروکا در دستور کار سازمان قرار دارد.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی اظهار داشت: خرید حمایتی و پشتیبانی از بهره‌برداران بخش کشاورزی از دیگر فعالیت‌های سازمان در سال 94 است، ضمن اینکه خط اعتباری به مبلغ 2 هزار میلیارد تومان در نظام بانکی و در بودجه 94 تصویب شده که برای تزریق در مرحله چانه‌زنی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قرار دارد.

صفایی افزود: بر اساس قانون مصوب مجلس یکپارچه سازی اراضی زارعان داوطلب عضو شرکت‌های تعاونی روستایی در هریک از روستاهای حوزه عمل آن شرکت‌ها و سایر کشاورزان در جهت امکان حداکثر بهره‌برداری از منابع آب و خاک از طریق تأسیس شبکه‌های نوین آبیاری و تسطیح اراضی زراعی و احداث راه‌های ارتباطی در سال 94 انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی بر اساس متن قانون اظهار داشت: آن تعداد از کشاورزانی که با حفظ مالکیت پس از ارزش‌گذاری زمین، داوطلب عضو شدن در تعاونی هستند، می‌توانند اراضی معوض هم ارزش داشته و در این صورت از معافیت‌های مالیاتی و ثبتی نیز برخوردار می‌شوند و بر اساس قانون در صورتی که دو سوم بهره‌برداران از اراضی به اجرای این قانون راضی باشند به شکل قهری این قانون در همه اراضی اجرا می‌شود.

صفایی تصریح کرد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با مؤسسه‌های پژوهشی - اقتصادی منعقد شده برای 12 محصول از قبیل زرشک، پنبه، انگور، خرما زنحیره تأمین نظیر بازار، شبکه توزیع و حمل و نقل تهیه می‌شود.

دو شنبه 21 اردیبهشت 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد