تغییر وعده‌های خرید تضمینی گندم در فصل برداشت/ خرید از کشاورز زیر قیمت مصوب

دو شنبه 31 فروردین 1394   سرویس

در حالی که قیمت مصوب خرید تضمینی گندم در مهرماه 93 برای خرید تضمینی گندم معمولی 1155 و برای گندم دوروم 1188 تومان اعلام شده بود، براساس مصوبه جدید دولت و در آستانه فصل برداشت گندم قیمت خرید تضمینی این محصولات کاهش یافته است.

خبرگزاری فارس: تغییر وعده‌های خرید تضمینی گندم در فصل برداشت/ خرید از کشاورز زیر قیمت مصوب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس براساس قانون، دولت موظف است هر سال پیش از آغاز فصل کشت (مهرماه) نرخ خرید تضمینی انواع محصولات کشاورزی را که در قانون به آن اشاره شده با توجه به نرخ تورم اعلامی کشور تصویب و ابلاغ کند.

این گزارش می‌‌افزاید: محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اوایل مهرماه سال گذشته نرخ  مصوب خرید تضمینی گندم  در سال زراعی جاری را 1155 تومان برای هر کیلوگرم عنوان کرده بود.

به گزارش فارس: علیرغم اینکه نرخ مصوب دولت یعنی 1155 تومان برای خرید تضمینی گندم با توجه به افزایش حدود 10 درصدی نسبت به سال زراعی قبل مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و کشاورزان به دلیل عدم تطابق هزینه‌های تولید با هزینه تمام شده قرار گرفت اما دولت نرخ خرید تضمینی گندم را در مصوبه جدید که در تاریخ 94.1.26 بوسیله روزنامه رسمی کشور منتشر شد  با 5 تومان کاهش اعلام کرده است.

همچنین نرخ خرید تضمینی گندم دوروم هم که در مصوبه مهرماه 93 دولت 1188 تومان اعلام شده بود در مصوبه جدید با 8 تومان کاهش به 1180 تومان رسیده است.

این گزارش می‌افزاید: در پی انتقادات به پائین بودن نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به تورم و هزینه‌های تمام شده حتی وزارت جهاد کشاورزی با تنظیم طرحی که ظاهرا هنوز به دولت ارائه نشده است،خواستار خرید تضمینی گندم بر حسب کیفیت است.

مسعود اسدی رئیس مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌کشاورزی با انتقاد از کاهش قیمت خرید تضمینی گندم در مصوبه جدید دولت، گفت: دولت نرخ خرید تضمینی گندم معمولی را در مهرماه سال گذشته 1155 تومان و نرخ خرید تضمینی گندم دوروم را 1188 تومان اعلام کرده بود که در مصوبه جدید به ترتیب هر کدام را با کاهش قیمت 5 و 8 تومانی اعلام کرده است.

وی با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم، تصریح کرد: برداشت گندم در استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان آغاز شده در حالی که این کاهش قیمت ناگهانی باعث نارضایتی این قشر زحمت‌کش شده است.

رئیس مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های کشاورزی با انتقاد از کاهش قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: اقدام به کاهش اندک قیمت گندم در شأن دولت تدبیر و امید نیست.

وی افزود: عدم اعلام کاهش قیمت گندم و اعمال آن بسیار ناراحت کننده است و انتشار قیمت خرید تضمینی توسط روزنامه رسمی فقط یک شیوه قانونی است و اطلاع رسانی به شمار نمی‌رود.

اسدی با بیان اینکه کشاورزان از خرید تضمینی گندم با نرخ 1155 تومان هم رضایت نداشتند، گفت: سال 93 کشاورزان نسبت به افزایش نرخ خرید تضمینی گندم کمتر از نرخ تورم معترض بودند بنابراین از رئیس جمهور تقاضا می‌شود تا نسبت به احقاق حق کشاورزان اقدام کند.

وی افزود: کاهش قیمت گندم در فصل برداشت باعث تکدر خاطر کشاورزان شده  ضمن اینکه از نظر شرعی هم با توجه به اینکه نرخ خرید تضمینی گندم اعلام و سپس کشاورزان اقدام به کشت این محصول کردند درست نیست.

اسدی بیان داشت: اختلاف قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به کاهش 5 تومانی قیمت خرید تضمینی گندم معمولی و 8 تومانی قیمت خرید تضمینی گندم دوروم برای دولت با توجه به خرید حدود 10 میلیون‌ تنی گندم حدود 60 تا 70 میلیارد تومان است و اصلا زیبنده دولت نیست که برای این مبلغ قیمت مصوب اعلامی خود را تغییر دهد.

دو شنبه 31 فروردین 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد