بخشنامه‌ ممنوعیت کاشت برنج در ۱۴ استان امسال هم عملیاتی نمی‌شود

سه شنبه 25 فروردین 1394   سرویس

خبرگزاری تسنیم: دبیر انجمن برنج ایران گفت: ممنوعیت کاشت برنج بر اساس بخشنامه سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی، عامل محدویت کاشت برنج در ۱۴ استان برنج خیز کشور نمی‌شود و در سال جاری نیز کاشت برنج در این مناطق ادامه دارد. 

برنج

  جمیل علیزاده شایق در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: اولین کشت مکانیزه نشاء برنج امسال، در مازندران آغاز شد و 100 هزار هکتار از 230 هزارهکتار اراضی برنج مازندران به زیر کشت مکانیزه این محصول می رود.
دبیر انجمن برنج ایران، ادامه داد: وضعیت باران‎های امسال نیز نرم و مثبت و عامل شسته شدن خاک نشده است و امیدواریم که در سال جاری تولید برنج از لحاظ کمی و کیفی بهبود یابد.
علیزاده شایق اظهار داشت:  بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج در سال‌های 91 تا 93 دو میلیون تن  بوده است که امسال با توجه به کشت برنج در 16 استان برنج خیر کشور، این میزان در صورت عدم ایجاد خشکسالی از 2 میلیون تن عبور می‌کند.
دبیر انجمن برنج ایران، یادآورشد: بیشترین میزان کشت برنج مربوط به استان‌های گیلان و مازندران با سطح زیر کشت تقریبی 230 هزار هکتار است.
وی در خصوص ممنوعیت کشت برنج در 14 استان، به غیر از مناطق شمالی کشور به دلیل محدودیت‌های منابع آبی، تصریح کرد: بخشنامه‌های دستوری وزارت جهاد کشاورزی تاثیری بر جلوگیری از کشت برنج در مناطق ممنوعه ندارد، مگر اینکه ضرر و زیان کشاورزان از ممنوعیت کشت برنج، جبران شود.
علیزاده شایق ، اظهار داشت: به طور قطع در سال جاری برنج در 16  استان برنج خیز مانند مازندران گیلان، گلستان، فارس، خوزستان، اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد ، زنجان، آذربایجان شرقی، لرستان، ایلام و سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد:عمده برنج تولیدی کشور به طور معمول در 5 استان مازندران، گیلان، گلستان، فارس و خوزستان تولیدی می‌شود و برخی از استان‌ها مانند خراسان سطح زیر کشت هزارهکتاری دارد.

ممنوعیت کشت برنج در شهر ری نیاز به قانون بازدارنده دارد

علیزاده شایق در پایان در ارتباط با کاشت برنج در شهر ری گفت: کاشت برنج در شهر ری را هیچ کس قبول ندارد اما برای جلوگیری کاشت برنج در مناطقی که احتمال مصرف آب آلوده در کاشت می رود، نیاز به قانون بازدارنده وجود دارد.

  گفتنی است که در سال گذشته دبیر انجمن برنج با ارسال نامه ای به رسانه‌ها خبر از ممنوعیت کاشت برنج در 14 استان از 16 استان برنج خیز کشور داد و از صدور این بخش نامه گلایه کرد.

سه شنبه 25 فروردین 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد