پیش‌بینی تولید 11 میلیون تن گندم

دو شنبه 17 فروردین 1394   سرویس

 

مجری طرح گندم در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد

پیش‌بینی تولید 11 میلیون تن گندم

مجری طرح گندم گفت: برآورد ما از میزان تولید گندم در سال زراعی جاری حدود 11 میلیون و 60 هزار تن و خرید تضمینی 7 میلیون و 700 هزار تن است.

خبرگزاری فارس: پیش‌بینی تولید 11 میلیون تن گندم

اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: برداشت گندم اواخر اسفند در سیستان و بلوچستان آغاز شده و در سایر استان‌های گرمسیر و جنوبی کشور از جمله فارس و خوزستان از حدود 20 فروردین آغاز می‌شود.

وی در مورد پیش‌بینی میزان تولید و خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری، افزود: برآورد ما از میزان تولید گندم در سال زراعی جاری حدود 11 میلیون و 60 هزار تن و خرید تضمینی 7 میلیون و 700 هزار تن است.

مجری طرح گندم بیان داشت: مسئول خرید گندم شرکت غله و بازرگانی دولتی با کمک و همکاری سازمان تعاون روستایی و شبکه تعاون روستایی و بانک عامل هم بانک کشاورزی تعیین شده است.

وی در مورد وضعیت بارندگی در سال زراعی جاری و تأثیر آن بر میزان تولید گندم، گفت: میزان بارندگی در سال زراعی جاری 166.6 میلی‌متر و در سال زراعی گذشته 175.7 میلی‌متر بوده که این ارقام حکایت از کاهش بارش به میزان 10.3 میلی‌متر دارد.

مجری طرح گندم بیان داشت: علیرغم کاهش بارندگی پیش‌بینی می‌شود، در تولید گندم افزایش تولید داشته و این منوط به حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها از کشت این محصول است.

وی همچنین در مورد سطح زیر کشت گفت، و بیان داشت: سال زراعی گذشته سطح زیر کشت گندم آبی 2 میلیون و 500 هزار هکتار و دیم 4 میلیون که در مجموع سطح زیر کشت این محصول 6 میلیون و 500 هزار هکتار بود.

اسفندیاری گفت: امسال سطح زیر کشت گندم آبی و دیم حدود 6 میلیون و 200 هزار هکتار است.

وی گفت: قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم نان با 4 درصد افت مفید (شامل دانه‌های سبک، شکسته و چروکیده گندم)  و 2 درصد افت غیر مفید (شامل علف‌های هرز و هر چیزی غیر گندم) 1155 تومان و با همین درصد افت مفید، گند دروم 1188 تومان است.

مجری طرح گندم در مورد خرید تضمینی گندم بر حسب پروتئین تصریح کرد: خرید تضمینی گندم برحسب پروتئین امسال در برنامه اجرایی نیست، بلکه مقرر شده که شرکت خدمات بازرگانی دولتی اطلاعات پایه در رابطه با این مسئله را جمع‌آوری و در دستور کار قرار دهد.

وی گفت: فرصت خودکفایی در تولید گندم در کشور فراهم است و با برنامه‌ریزی برای افزایش تولید می‌‌توان تا چند سال آینده گندم مورد نیاز داخل را تأمین و از واردات بی‌نیاز شویم.

 

دو شنبه 17 فروردین 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد