بزودی فروش برنج فله‌ای در مازندران ممنوع می‌شود

دو شنبه 18 اسفند 1393   سرویس
شمال آنلاین:معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تصویب مصوبه ممنوعیت فروش برنج فله‌ای در این استان در سال آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد شالیکوبی‌داران مازندران آماده دریافت مجوز بهداشتی هستند.

بزودی فروش برنج فله‌ای در مازندران ممنوع می‌شود

شمال آنلاین:معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تصویب مصوبه ممنوعیت فروش برنج فله‌ای در این استان در سال آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد شالیکوبی‌داران مازندران آماده دریافت مجوز بهداشتی هستند.

محمد آزادبخت در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی مازندران که با حضور استاندار مازندران در دانشگاه علوم پزشکی این استان برگزار شد، اظهار کرد: یک‌هزار و 200 واحد شالیکوبی در مازندران داریم که تاکنون 14 واحد آنها پروانه توزیع برنج سالم را دریافت کرده‌اند و اکنون نیز حداقل 10 درصد واحدهای شالیکوبی آماده دریافت این مجوزهای بهداشتی هستند.

وی بیان کرد: براساس ابلاغ کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مکلف بودیم که از اول مهرماه 93 نسبت به جلوگیری از فروش برنج فله‌ای اقدام کنیم و پیش‌نیاز این کار، به حد کافی رسیدن تعداد واحدهای بسته‌بندی برنج و اعلام شناسنامه زمین‌های شالیزاری به کارگروه سلامت بود که در سال‌جاری محقق نشد.

عضو کارگروه سلامت مازندران ادامه داد: تعداد واحدهای بسته‌بندی باید به 100 مورد می‌رسید که با توجه به شرایط موجود و امیدواری از این نظر، کارگروه سلامت و امنیت غذایی در نظر دارد تا از اول مهرماه 94، فروش فله‌ای و بدون شناسه برنج در واحدهای تولیدی و عرضه کننده برنج، را ممنوع کند.

آزادبخت با اشاره به اهمیت همراهی فرمانداران شهرستان‌های استان در تحقق این هدف، افزود: در این زمینه، حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد، فرهنگ‌سازی از طریق فرمانداری‌های استان، صدا و سیما و سایر رسانه‌ها، کمک بزرگی به سلامت جامعه است.

وی بیان کرد: در حالی که در استان‌های گیلان و گلستان، پروانه "سلامت برنج" به کمتر از 10 واحد تولیدی می‌رسد اما این رقم در مازندران، 14 است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به مصوبات کارگروه سلامت درباره عطاری‌ها مصوبه 27 فروردین 93، اظهار کرد: حضور مسئول فنی در این مکان‌ها، تهیه گیاهان دارویی توسط جهاد کشاورزی، نظارت بر مکان فروش و کیفیت گیاهان دارویی، تغییر نام عطاری به گیاهان دارویی، عرضه نکردن مواد آرایشی و بهداشتی در عطاری‌ها، جلوگیری از نصب آگهی‌های غیرعلمی، جلوگیری از فروش اشکال دارویی و داروهای دست‌ساز، از جمله بندهای این مصوبه بود.

وی در پایان گفت: در سال‌جاری، از بین 200 عطاری موجود در مازندران، پرونده 160 عطاری از طریق شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها به کارگروه سلامت استان ارسال شد و در این مدت از سال، 129 عطاری دو تا سه مرحله بازرسی شدند.
دو شنبه 18 اسفند 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد