خرید تضمینی 40 درصد گندم کشور توسط 711 واحد تعاونی روستایی

پنج شنبه 16 بهمن 1393   سرویس

خبرگزاری فارس: خرید تضمینی 40 درصد گندم کشور، توسط 711 واحد تعاونی روستایی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حسین صفایی، ظهر امروز در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: ایجاد صنایع تبدیلی یکی از راه‌های مهم برای جلوگیری از ضرر کشاورزان در شرایط تولید مازاد داخلی و افت غیرمنطقی قیمت محصولات کشاورزی به شمار می‌رود.

وی گفت: ایجاد و راه‌اندازی صنایع تبدیلی، نقش مهمی در مدیریت مصرف تولیدات فصلی داشته و باعث جلوگیری از مصرف اضافه تولید محصولات کشاورزی، طی یک فصل مشخص در بازار دارد.

صفایی اضافه تولید محصولات کشاورزی و مازاد بودن آن در بازار را باعث کاهش قیمت تولیدات اعلام و تأکید کرد: برای رفع این مشکل، راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی، ضروری است.

این مسئول افزود: تناسب نداشتن صنایع تبدیلی و تکمیلی و تولید محصولات کشاورزی مازاد در استان‌ها، باعث نوسان قیمت محصولات کشاورزی در بازار می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تصریح کرد: سازمان تعاونی روستایی، از تمامی طرح‌های تولیدی صنایع تبدیلی و تکمیلی، با توجیه اقتصادی، حمایت می‌کند.

وی از خرید تضمینی 40 درصد گندم کشور، از سوی تعاونی‌های روستایی خبر داد و اظهار داشت: این میزان خرید تضمینی گندم، با فعالیت 711 واحد تعاونی اجرایی شد.

صفایی خاطرنشان کرد: تعاونی‌های کشاورزی روستایی سراسر کشور، در سال جاری، افزون‌بر 22 میلیون و 700 هزار تن گندم خریداری کرده‌اند و اکنون 215 واحد تعاونی در استان‌های غربی و مرکز کشور، برای خرید ذرت از کشاورزان فعال شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: 3 میلیون و 100 هزار هکتار زمین کشاورزی نیز، در اختیار تعاونی‌های روستایی سراسر کشور قرار دارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور عنوان داشت: توسعه کیفی و کمی محصولات کشاورزی و خرید تضمینی تولیدات کشاورزان، در رأس برنامه‌های اولویت‌دار سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار گرفته است.

صفایی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید نیز برای رسیدن به توسعه همه‌جانبه و خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، برنامه‌های علمی و کارشناسی شده زیادی را در دست اقدام دارد.

استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست گفت: اکنون وضعیت تعاون روستایی در استان مطلوب بوده و این تعاونی توانسته با وجود مشکلات فراوان، گام‌های مؤثری را در عرصه‌های مختلف بردارد.

قاسم سلیمانی دشتکی تأکید کرد: حرکت به سمت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی، در ارتقای کیفی و کمی محصولات کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، مانند سیب‌زمینی، جزو مهم‌ترین برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی به شمار می‌رود.

وی افزود: نبود اعتبارات کافی، کمبود نیروی انسانی، استفاده نکردن از انبارهای جهاد کشاورزی و صادر نشدن مجوز کشت و صنعت، از مهم‌ترین مشکلات استان چهارمحال و بختیاری، در مسیر توسعه کیفی و کمی بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در زمان فعالیت خود، اقدامات بسیار فراوانی را در زمینه توسعه بخش کشاورزی و افزایش تولیدات این حوزه انجام و اجرایی کرده است.

استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: حرکت در مسیر تولید محصولات ارگانیک و افزایش تولید در این بخش، جزو برنامه‌های اولویت‌دار مسئولان این استان، قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ارتقای سطح بهداشتی در تولید محصولات کشاورزی و کاهش استفاده از انواع کودها، مکمل‌ها و تقویت‌کننده‌های شیمیایی، نقش مهمی در افزایش کیفیت تولیدات زراعی و باغی ایفا می‌کند.

سلیمانی دشتکی بیان داشت: برای رسیدن سریع‌تر به این اهداف، بایستی براساس برنامه زمان‌بندی و استفاده از نظرات علمی، کارشناسی و پژوهشی اقدام شود.

 

پنج شنبه 16 بهمن 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد