عرضه سیمان در بورس کالا به سال 94 موکول شد

شنبه 4 بهمن 1393   سرویس

سایت خبری سیبنا: در حال حاضر انجمن سیمان برای ورود مجدد در حال گفتگو با بورس کالای ایران است تا بتواند اختیار بیشتری داشته باشد و این کالا را برای عرضه با قیمت منصفانه وارد تالار بورس نماید.

عرضه سیمان در بورس کالا به سال 94 موکول شد/ عرضه‌ سیمان در بورس کالا از الویت‌های ما است/جمعه کار شودبه گزارش باشگاه خبرنگاران در حالی که در چند ماه اخیر صحبت‌های فراوانی در خصوص ورود قطعی سیمان به بورس کالا شنیده می‌شد اما بعد از مدت کوتاهی اقدامی در این خصوص صورت نگرفت و باز هم این موضوع به زمان دیگری موکول شد،با وجود مشکلاتی که در عرضه ی سیمان در بورس کالا در سال 91 به وجود امده بود و با وجود دخالت دولت در تعیین قیمت سیمان،انجمن سیمان از بورس خارج شد و در حال حاضر برای ورود مجدد در حال گفتگو با بورس کالای ایران است تا بتواند اختیار بیشتری داشته باشد و این کالا را برای عرضه با قیمت منصفانه وارد تالار بورس نماید.

در این راستا با دو نفر از مسولان مربوط گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:
عبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان، در خصوص سرانجام عرضه سیمان در بورس کالا اظهار داشت: به دلیل بافت سنتی توزیع سیمان هنوز به نتیجه‌ای برای ورود به بورس کالا نرسیده‌ایم و این فرآیند نیازمند آموزش است که بتوان محدودیت‌ها را از بین‌ برد.
 
دبیر انجمن سیمان در خصوص شرایط عرضه سیمان بیان کرد: به دلیل افزایش عرضه سیمان نسبت به تقاضا شرایط ورود این کالا به بورس فراهم آمده است.
شیخان در توضیح ناهمواری‌های موجود برای عرضه سیمان در بورس کالا خاطر نشان کرد: ما در صدد برطرف کردن مشکلات موجود در ورود سیمان به بورس کالا هستیم که اگر این مشکلات مرتفع شود در اوایل سال 94 سیمان به بورس کالا وارد خواهد شد ولی این اتفاق توامانی صورت می‌گیرد که تفاهم‌نامه‌ای توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با انجمن صنفی سیمان منعقد شود و اختیارات کافی به انجمن سیمان داده شود.
دبیر انجمن سیمان با اشاره به ایجاد کنسرسیوم در شهرهای مختلف توضیح داد: ما در تلاش هستیم تا با ایجاد کنسرسیوم در نقاط مختلف کشور خریداران را شناسایی کنیم و بعد از شناسایی شرایط ورود به بورس کالا را فراهم کنیم.
وی در توضیح خریداران سیمان در کشورهای همسایه خاطر نشان کرد: خریداران سیمان در کشورهای همسایه بیشتر از کشورهای عراق و افغانستان هستند که باید برای ورود شناسایی این کشورها مشکلات مرتفع و فرهنگ سازی لازم صورت بگیرد.
 

علی پناهی معاون توسعه بازار بورس کالا، با بیان امیدوار کننده بودن جلسات برای ورود سیمان به بورس کالا گفت:در حال حاضر پیگیری‌های لازم در جهت ورود سیمان به بورس کالا صورت گرفته است و در جلسات انجام شده هریک از طرفین نقطه نظرات خود را مطرح کرده و در تلاش برای رسیدن به یک نتیجه ی مطلوب برای طرفین هستیم.
وی با اشاره به اینکه جمع بندی جلسات به دستگاه های اجرایی ارسال شده افزود:ما نتایج جلسات خود را با انجمن سیمان به معاون توسعه‌ی بازار‌گردانی ارسال کردیم و در انتظار اعلام نتایج در کار گروه تنظیم بازار هستیم.  
پناهی در توضیح شرایط فعلی بازار سیمان تصریح کرد:با توجه به مازاد عرضه نسبت به تقاضا در صنعت سیمان،انجمن سیمان امادگی ورود به بورس کالا را دارد ولی با توجه به موانعی که در عرضه ی قبلی به وجود امده بود در صدد بر طرف کردن و ورود مجدد سیمان به بورس کالا هستیم.  
معاون توسعه بازار بورس کالا در خصوص ویژگی‌های مهم این بورس برای کشف قیمت‌ها خاطر نشان کرد:با توجه به مکانیزم بورس کالا،می‌توان این بورس را بهترین مکان برای کشف قیمت محصولات برشمرد تا از این طریق عادلانه ترین قیمت گذاری صورت گیرد.
وی در توضیح مشکلات قبلی عرضه‌ی سیمان در بورس کالا یادآور شد:با توجه به مشکلاتی که در عرضه‌ی سیمان در سال 91 ایجاد شده بود عرضه متوقف شد و در حال حاضر با مرتفع شدن مساعل مربوط شرایط ورود مجدد سیمان به بورس کالا فراهم امده است. پناهی در پایان افزود:فراهم ارودن شرایط ورود سیمان به بورس کالا از الویت‌های ما است.

شنبه 4 بهمن 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد