تحلیلی از وضعیت معادن...

یک شنبه 10 بهمن 1395   سرویس
14 تن از اقتصاددانان، جامعه‌شناسان و فعالان بخش معدن چهارشنبه گذشته با حضور در مجتمع‌های صنعتی و معدنی از نزدیک با فرآیند استخراج، فرآوری و تولید شمش فولاد آشنا شدند.

در این بازدید که به همت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) برگزار شد، اقتصاددانان سرشناس کشور برای اولین بار راهی معادن بزرگ سنگ آهن شدند و با حضور در معادن چادرملو، چاه گز و چغارت چرخه تولید سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله‌سازی را از نزدیک مشاهده کردند. در این برنامه که سه روز به طول انجامید، تجربه برخی از حاضران در سفر را مکتوب کرده‌ایم تا نگاه آنان را درخصوص استعداد و نقش بخش معدن برای تبدیل شدن به یکی از پیشران‌های رشد اقتصادی جویا شویم.
دکتر موسی غنی‌نژاد: فعالیت‌ها درکشور به خوبی انعکاس ندارد
برای ما اقتصاددانان که بیشتر در کتاب و قلم هستیم و از کارخانه‌ها خوانده‌ایم، خیلی آموزنده بود از این بابت که معادن چگونه کار می‌کنند. در این سفر به‌خصوص شرکت چادرملو را که مراحل مختلف استخراج سنگ‌آهن تا رسیدن به فولاد در یک مجموعه وجود داشت، نشان داد جالب بود. یکی از اشکالات ما این است فعالیت‌هایی که در کشور انجام می‌شود، به خوبی انعکاس ندارد. بهتر است در این سفر از مطبوعات هم حضور داشته باشند؛ چون می‌تواند به روشن شدن افکار عمومی بیشتر کمک کند و مفید باشد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند معادن کشور فقط نفت و گاز است و از بقیه معادن تصوری ندارند؛ در این سفر برای من مشخص شد که بخش معدن می‌تواند سهم و نقش بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد. به احتمال زیاد معادن غنی در کشور داریم؛ اما اطلاعاتی از آنها نداریم که لازم است اکتشافات معدنی توسعه یابد و بیشتر شود؛ چون در تولید و رشد اقتصادی کشور می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
سیدکاظم اورعی: اقتصاد به معدن امیدوار شد
امیدوارم این سفر کمکی کند تا پتانسیل‌های بالای اقتصادی معادن به مردم و مسوولان شناسانده شود. اقتصاددانان کشور با رویت معادن به این بخش ایمان آوردند. یک‌سوم اقتصاد ایران وابسته به بخش معدن است و اینکه گفته می‌شود سهم بخش معدن در اقتصاد کم و در حد 5/ 1 درصد است، درست نیست. وابستگی اقتصاد ایران به بخش معدن بیش از 30 درصد است. بخش معدن می‌تواند اقتصاد را از رکود خارج و شکوفا کند. برای شکوفایی اقتصاد ایران راهی جز این وجود ندارد که به بخش معدن اتکا کنیم.حضور اهالی معدنکاری با اهالی علم و تخصص اقتصادی در واحدهای اجرایی بخش معدن می‌تواند مسیر را برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران هموارتر کند. چون برخی از آنها تقریبا با فعالیت‌های بخش معدن آشنایی نداشتند و این بازدید باعث شد تا این نگاه را در دیدگاه‌های خود عجین کنند. وقتی یک اقتصاددان نگاه کلان اقتصاد را دربخش معدن می‌بیند، تاثیر بسیار زیادی دارد. تا نتوانیم اثربخشی معدن را در اقتصاد نشان دهیم، موفق نخواهیم بود. کشور ما دارای معادن زیادی است و وجود این منابع در هر کشوری تصمیم‌سازان را مجاب می‌کند در استفاده از مزیت‌هایش بهترین بهره‌برداری را داشته باشد. وقتی ما منابع معدنی داریم، می‌توانیم با استفاده از انرژی فراوان موجود در کشور، ارزش افزوده زیادی از آن ایجاد کنیم و به نفع اقتصاد کشور گام برداریم.

یک شنبه 10 بهمن 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد