بازار های کالایی ،سیبل بهره آمریکا

یک شنبه 28 آذر 1395   سرویس
تقویت نرخ بهره فدرال رزرو موجب شد تا افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، توجیهی اقتصادی پیدا کرده و نگرانی از ادامه افزایش بهای دلار و اثرات آن را بر بازارهای مختلف از جمله بازارهای کالایی تقویت کند.

این در شرایطی است که افزایش ارزش دلار موجب خواهد شد تمامی بازارهای کالایی که با دلار آمریکا مورد معامله قرار می‌گیرند با کاهش قیمت رو به رو شوند؛ همچنین نگرانی از ادامه افزایش ارزش دلار سیگنالی کاهشی برای ادامه افت قیمت‌ها به شمار برود کما اینکه بعد از افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو بهای همه کالاها در بازارهای مهم جهانی با کاهش روبه‌رو شدند و هنوز سیگنال‌های کاهش بیشتر قیمت این کالاها وجود دارد. این در حالی است که بازارهای کالایی پس از چند تجربه رشد نرخ، خود مستعد یک فاز عقب‌نشینی قیمتی بوده‌اند؛ یعنی افزایش نرخ بهره به خودنمایی پتانسیل‌های بنیادین مهمی در بازارهای کالایی منجر شد که تاکنون تضعیف قیمت‌ها را به همراه داشته است.

با توجه به بالابودن موجودی انبارها، کاهش ارزش ارزهای سایر کشورهای جهان و بروز برخی نگرانی‌ها از آینده اقتصادی در بازارهای کالایی، ممکن است روند کاهشی فعلی ادامه یافته و تا رسیدن به سطوحی منطقی، میهمان بازارهای جهانی باشد. البته سطوح متعادل قیمتی و حجم فراز و فرود نرخ‌ها برای بازارهای مختلف، متفاوت است ولی شرایط فعلی که رویکردی نسبتا بحرانی را به بازارهای جهانی تزریق کرده،‌ بیشتر با شرایط روانی بازارها نوسان می‌کند تا ویژگی‌های بنیادین آنها. به نظر می‌رسد بسیاری از قیمت‌ها در شرایط‌گذاری خطرناک نوسان می‌کنند که می‌تواند بخشی از رشد قیمت‌های فعلی خود را از دست بدهد. در این میان افزایش موجودی انبارها، خوش بینی‌های بیش از حد به دورنمای تقاضا، رشد حجم تولید و عقب نشینی بسیاری از خریداران در اوج قیمت‌های ماه‌های اخیر، خود دلایل مهمی به شمار می‌آیند که می‌توانند واقع بینی را به بازارهای جهانی بازگردانند. با این حال هنوز هم امیدواری‌های بسیاری به بازارهای جهانی معطوف شده ولی برای تجمیع پتانسیل‌های رشد و گذار از شرایط ملتهب فعلی به زمان بیشتری نیاز داریم تا در گام اولیه، بازارها خود را بازیابی کرده و با رسیدن به سطوحی متعادل، خود را برای گام‌های بعدی رشد قیمتی و تقویت بنیادین عرضه و تقاضا آماده کنند.

یک شنبه 28 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد