معادن در بودجه ۹۶!

یک شنبه 21 آذر 1395   سرویس
درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال 96 با 35 درصد افزایش نسبت به بودجه سال گذشته 113 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است.

پیش‌بینی‌های لایحه بودجه سال 96 بر اساس ارز 3300 تومانی و نفت بشکه‌ای 50 دلار انجام‌شده است. دولت در تلاش است درآمدها و هزینه‌هایش را در بودجه به تعادل برساند. یکی از بخش‌های مهم در اقتصاد ایران که ظرفیت جایگزینی نفت را دارد، بخش معدن است. حال این سوال مطرح است که بخش معدن در لایحه بودجه سال 96 چگونه دیده ‌شده است؟

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن در گفت‌وگو با سایت خبری اتاق تهران دراین‌باره گفت: در لایحه بودجه سال 96، بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت 589 میلیارد تومان دیده‌شده است. از سوی دیگر بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن هم 900 میلیارد‌تومان پیش‌بینی‌شده است. به گفته وی در سال جاری روند تولید متعادل‌تر بود اما با توجه به کاهش قیمت مواد معدنی در بازارهای جهانی و رکود اقتصادی بیش از 500 میلیارد تومان از بهره مالکانه محقق می‌شود و تحقق رقم پیش‌بینی‌شده در لایحه بودجه سال 96 هم مشخص نیست. وی افزود: در لایحه بودجه سال 96 به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) 704 میلیارد تومان بودجه اختصاص‌یافته است، از سوی دیگر حق انتفاع پروانه بهره‌برداری معادن 1200 میلیارد تومان است. بهرامن دراین‌باره گفت: ارقام در نظر گرفته‌شده در لایحه بودجه نشان می‌دهد که بودجه رشد مناسبی دارد و دولت تلاش می‌کند درآمدها و هزینه‌ها را به مناسب‌ترین شکل به تعادل برساند، اما نکته مهم در بررسی بودجه بخش هزینه‌ها است تا درآمدها و باید دید با توجه به هزینه‌های توسعه معادن بودجه در نظر گرفته‌شده برای ایمیدرو چقدر می‌تواند پاسخگوی طرح‌های توسعه‌ای باشد. عضو هیات‌ نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه دولت سال سختی را پشت سر می‌گذارد گفت: دولت در این شرایط تورم را کنترل کرده است، اما نتوانستیم در سال جاری در طرح‌های عمرانی به رشد موردنظر برسیم و صنعت را به حرکت دربیاوریم.

یک شنبه 21 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد