اولین فاینانس بعد از توافق هسته ای

شنبه 20 آذر 1395   سرویس
اولین سفارش ساخت کشتی با فاینانس خارجی از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هیوندای کره جنوبی بعد از توافق هسته‌ای به امضا رسید.

 به گزارش روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس این قرارداد گروه صنایع سنگین هیوندای، بزرگ‌ترین گروه کشتی‌سازی جهان اعلام کرد: قرار داد ساخت کشتی‌های کانتینری مگاسایز 14 هزار و500 TEU و تانکر‌های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی 49هزار تنی را با تامین مالی بانک‌ها و شرکت‌های کره‌ای با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی خاورمیانه در سئول منعقد کرد. مذاکرات اولیه سفارش ساخت کشتی از اوایل دی ماه سال 1394 آغاز شده بود و طی چند دوره مذاکرات در سئول و تهران، نهایتا در 19 آذر 1395 منجر به امضای قرارداد شد. بر اساس این گزارش به درخواست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه صنایع کشتی‌سازی ایرانی، در کنار این قرارداد، شرکت کشتی‌سازی گروه صنایع سنگین هیوندای (HHI)، برنامه تبادل نظر و پیگیری همکاری فنی با یکی از یاردهای کشتی‌سازی داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.

این گزارش می‌افزاید: کشتی‌های کانتینری سفارش شده، ابعادی برابر با 366 متر طول، 2/ 48 متر عرض و 9/ 29 متر ارتفاع داشته و تانکرهای حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی، 183متر طول، 2/ 32 متر عرض و 1/ 19 متر ارتفاع دارند.کشتی‌های کانتینری در یارد‌های کشتی‌سازی HHI و تانکر‌های حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی در یاردهای HMD در شهر اولسان کره، منطبق با آخرین استانداردهای سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، شامل مقررات محدودکننده انتشار گازهای NOX ساخته می‌شوند.این قرارداد، به‌عنوان اولین سفارش ساخت کشتی برای شرکت‌های ایرانی در یاردهای بین‌المللی پس از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 و اجرایی شدن برجام در دی ماه 1394، قلمداد می‌شود. روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: کشتی‌های کانتینربر سفارش شده در نوع خود اولین شناورهای نسل جدید با چنین ابعادی است که در اختیار ناوگان ملی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.بر اساس این قرار داد اولین کشتی در نیمه اول سال 1397 تحویل خواهد شد. همچنین تامین مالی این پروژه نخستین مدل فاینانس برای شرکت‌های ایرانی در دوران پسا برجام است.طی موافقت‌نامه اجرایی که از سوی طرفین به امضا رسید شرکت هیوندایی متعهد شد نسبت به نهایی کردن برنامه آموزش نیرو، انتقال دانش طراحی، مهندسی و اطلاعات فنی و مدل‌های نرم‌افزاری با یکی از شرکت‌های سازنده کشتی در داخل کشور طی حد اکثر چهار ماه اقدام کند. شرکت هیوندایی نیز همچنین متعهد شد از تولیدات و توانمندی‌های فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدی جمهوری اسلامی ایران نهایت استفاده را در ساخت و نصب تجهیزات و تولید نهایی محصولات دریایی ببرد.

شنبه 20 آذر 1395



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد