تقاضای بالا برای ذغال سنگ تا سال 2040

سه شنبه 16 آذر 1395   سرویس
انجمن جهانی زغال‌سنگ از افزایش 2برابری تقاضای زغال‌سنگ در هند و 3برابری در جنوب شرقی آسیا تا سال 2040 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به نقل از انجمن جهانی زغال‌سنگ، براساس پیش‌بینی IEA مصرف زغال‌سنگ به‌عنوان منبعی بالقوه برای برق رسانی رشد مستمر خواهد داشت.

اقتصاد کشورهای آسیایی در حال توسعه به دلیل حمایت از توسعه برق رسانی به سمت زغال‌سنگ روی آورده است. در سطح جهانی، زغال‌سنگ به‌عنوان ضامن امنیت انرژی تقریبا 40 درصد کل انرژی برق دنیا را فراهم خواهد کرد.در تایید تحلیل پیشین انجمن جهانی زغال‌سنگ می‌توان گفت که IEAبه این نتیجه دست یافت که به‌عنوان مثال در جنوب شرقی آسیا، زغال‌سنگ فرصت‌های بیشتری را برای تولید برق مقرون به صرفه و مطمئن ایجاد خواهد کرد.بنابر این گزارش، از سال 1980میزان مصرف زغال‌سنگ در برزیل، هند و چین به ترتیب 425،140 و514 درصد افزایش یافت. در ضمن طی این مدت رشد اقتصادی و اجتماعی در کشورهای مذکور نیز مطلوب بوده است.طی دهه‌های آینده، آمیخته انرژی جهانی به منظور حمایت از نقش روز افزون تکنولوژی‌های پاک متنوع خواهد شد تا ظرفیت سوخت زغالی تا یک چهارم افزایش یابد.

خوشبختانه IEA، 730گیگا‌وات ساعت بازده در کارخانه‌های مدرن و با کارآیی بالا و گازگلخانه‌ای پایین (HELE) تا سال 2040 را پیش‌بینی کرده است. انجمن جهانی زغال‌سنگ در راستای دستیابی به این هدف، افزایش راندمان ناوگان حمل و نقل جهانی زغال‌سنگ به خصوص در آسیا که رشد تقاضا حدود80‌درصد پیش‌بینی شده است را لازم می‌داند.بر اساس این گزارش، راه رسیدن به HELE را باید در کشورهای وابسته به زغال‌سنگ یافت. اگرچه حمایت از ادامه حرکت از سوی تکنولوژی‌های قدیمی با کارآیی پایین به سمت اقتصادهای در حال پیشرفت به منظور تسریع گسترش HELE نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری‌های مالی و تکنولوژیکی است.در این راستا، کارخانه‌های کارآتر و پیشرفته‌تر زغال‌سنگ در چین نیز به تشریح علت رشد ملایم‌تر تقاضای زغال‌سنگ کمک خواهند کرد.با این وجود، زغال‌سنگ همچنان بخشی از سبد انرژی در دهه‌های آینده باقی خواهد ماند و بر اساس پیش‌بینی IEAتکنولوژی زغال‌سنگ HELE در آینده مبنا قرار خواهد گرفت.

سه شنبه 16 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد