فضای خالی برای رشد فلزات پایه

دو شنبه 15 آذر 1395   سرویس
روند حرکتی بازارهای فلزات پایه در جهان در یک ماه گذشته نشان می‌دهد این بازارها بعد از رشدهای قابل‌ملاحظه ناشی از پیروزی ترامپ در انتخابات به‌طور محسوسی در مسیر تعدیل قرار گرفته‌اند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد قیمت مس در یک ماه گذشته 5/ 18 درصد رشد را تجربه کرده که مسیری صعودی را نشان می‌دهد، هرچند این مسیر از اواخر نوامبر (هفته گذشته) کمی در مسیر کاهشی قرار گرفته است.قیمت مس در پایان نوامبر به 5 هزار و 756 دلار رسیده است.

در بازار سرب اما قیمت در ماه نوامبر 6/ 14 درصد رشد را تجربه کرد و به 2 هزار و 318 دلار در هر تن رسید که صعود ممتدی را نشان می‌دهد که البته در هفته گذشته با کمی تعدیل قیمتی روبه‌رو‌ شده است. این روند در بازار نیکل نیز با افزایش 5 درصدی قیمت همراه بود. در این بازار قیمت نیکل که تا 11 نوامبر به 5 هزار و 300 دلار در هر تن رسیده بود در پایان ماه به 4 هزار و 980 دلار رسید. بهای روی نیز در بازارهای جهانی در ماه نوامبر بیش از 18 درصد رشد کرد و به 2 هزار و 707 دلار رسید.

این در حالی است که قیمت این فلز در تاریخ 26 نوامبر بالاتر از 2 هزار و 900 دلار بود. تنها بازاری که از این قاعده کلی تبعیت نمی‌کند بازار آلومینیوم است که با نوسانات مداوم و شدیدی روبه‌رو‌ بود و در مجموع با اندکی کاهش قیمت نیز در پایان ماه نوامبر روبه‌رو‌ شد. در این بین اما بررسی‌ها از بازارهای فلزات پایه نشان می‌دهد که به‌رغم کاهش قیمت‌ها برای این کالاها در هفته گذشته که به نوعی شبیه استراحت قیمتی برای کالاها بوده است، اما بازار پتانسیل بالایی برای از سرگیری مجدد قیمت‌ها دارد. در این مسیر سه فاکتور موثر نیز قابل ارزیابی است که این سه عبارتند از تشدید احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه جاری، افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی بعد از توافق اوپک و در نهایت اثرات تشدید‌کننده دلار بر بازارهای جهانی. این سه عامل پیش از این نیز در گزارش‌های دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته ولی تداوم اثرات آنها بر بازارها و تشدید این تاثیرات همچنان قابل ارزیابی است. تا پیش از این پیش‌بینی‌ها بر تداوم روند گاوی در بازارهای فلزات پایه بود و با آنکه این پیش‌بینی‌ها اندکی تعدیل شده اما هنوز انتظار داریم تقاضا برای این دسته از کالاها باز هم افزایشی باشد که عامل محرکی برای قیمت‌ها محسوب می‌شود. به‌خصوص این خطرات زمانی پررنگ‌تر می‌شوند که افزایش تقاضا با هدف ارتقای حجم ذخایر و ارتقای ظرفیت‌های سفته‌بازی که هنوز به بازارها تزریق نشده‌اند، آغاز شوند که در این صورت باید گفت با ضریب فزاینده به سمت افزایش قیمت‌ها حرکت خواهیم کرد.

سوالی که اغلب در این مرحله مطرح می‌شود آن است که آیا بازارها از ظرفیت‌های لازم برای صعودهای غیرطبیعی برخوردار هستند و همین‌طور سقف‌های قیمتی که می‌توان برای فلزات پایه متصور بود چه ارقامی است؟‌ برای این منظور به قیمت‌هایی که فلزات پایه در یک روند 10‌ساله طی کرده‌اند مراجعه می‌کنیم. در مورد مس در فاصله 10 سال گذشته بالاترین قیمتی که مس توانسته تجربه کند رقمی در نزدیکی 10هزار دلار در هر تن بوده است که در سال 2011 ثبت شده است. برای سایر فلزات پایه نیز آلومینیوم در قیمت آلومینیوم در رقم 3 هزار و 50 دلار در همان سال، سرب در قیمت 4 هزار دلار در سال 2008، نیکل با قیمت 55 هزار دلار در سال 2008، قلع با قیمت 32 هزار دلار در سال 2010 و روی با قیمت 4 هزار و 550 دلار در سال 2007 توانسته‌اند مهم‌ترین‌ سقف‌های قیمتی خود را در 10 سال گذشته بسازند. در این رابطه باید گفت هنوز مسیر نسبتا طولانی برای رسیدن به سقف‌های قیمتی فلزات پایه وجود دارد که نشان می‌دهد پتانسیل‌های افزایش قیمتی در این بازارها کم نیستند

دو شنبه 15 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد