امید بازار فولاد به رونق

یک شنبه 7 آذر 1395   سرویس
سید‌احمد حسینی، عضو هیات‌مدیره گروه صنعتی آبانگان نیز در این‌باره معتقد است: با توجه به افزایش نسبی قیمت جهانی فولاد که ناشی از سیاست‌های چین برای کاهش صادرات فولاد این کشور و رشد اقتصادی در داخل این کشور است، در صورت ارائه تسهیلات موثر و فعال کردن محرک‌های بازار مسکن امیدهای زیادی به رونق در بازار فولاد داخلی وجود دارد.

به گفته وی، رقابت‌پذیر بودن تولید فولاد در ایران به دلیل در اختیار داشتن منابع طبیعی و موقعیت مکانی ایران برای صادرات فولاد به خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آسیا، ورود به بازارهای جهانی را تسهیل می‌کند. عضو هیات‌مدیره گروه صنعتی آبانگان تصریح کرد: در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز و تولید 55 میلیون تن فولاد خام، با کمبود خطوط ریلی مواجهیم که با افزایش این ظرفیت به حداقل 4 برابر، با هدف کاهش هزینه حمل و نقل در بخش صادرات و کاهش هزینه‌های این بخش و به‌تبع آن کاهش بهای تمام شده، برای رقابت در بازارهای بین‌المللی آماده‌تر خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: از سویی حمایت از بخش خصوصی موجب رونق بخش فولاد در بلند‌مدت خواهد شد، همچنین با توجه به برنامه بلند مدت تولید فولاد خام به‌نظر می‌رسد علاوه بر تغییرات در نیروی انسانی به‌ویژه از نظر نیروی انسانی متخصص و ماهر، مصرف انرژی و آب و به‌روز کردن دانش فنی و تجهیزات که با بازنگری در قوانین صادرات و ارائه مشوق‌های صادراتی انجام می‌شود، می‌تواند به‌عنوان محرک تولید راه ورود به بازارهای جهانی را هموار کند. حسینی با اشاره به اینکه حدود 38 تا 42 درصد سرمایه‌گذاری کشور در حوزه مسکن صورت می‌گیرد، گفت: از این‌رو پیش‌بینی می‌شود با توجه به رونق اندک معاملات در این بخش در ماه‌های پایانی سال، جهش مناسبی در این مدت و نیمه نخست سال آینده در بخش مسکن تجربه کنیم که این امر نیز مستلزم اختصاص سهم بدهی‌های دولت به بخش خصوصی و پیمانکاران و به تبع آن پرداخت مطالبات معوقه بانکی بخش خصوصی و پیمانکاران به بانک‌ها و رونق تسهیلات جدید به بخش خصوصی خواهد بود. به گفته وی، با توجه به تخصیص بودجه مناسب در بخش مسکن، پیش‌بینی می‌شود این بخش از رونق مناسبی برخوردار شود و به‌دنبال آن بازار محصولات فولادی نیز که از یکسو تحت‌تاثیر بازارهای جهانی است شاهد رونق مناسبی شود، از این‌رو افزایش نسبی قیمت‌ها در بازار محصولات فولادی دور از انتظار نخواهد بود. عضو هیات‌مدیره گروه صنعتی آبانگان درخصوص عوامل بازدارنده رونق بازار فولاد تا پایان سال جاری، تاکید کرد: عدم تخصیص بدهی‌های دولتی به بخش خصوصی و پیمانکاری، عدم ارائه تسهیلات مناسب از سوی سیستم بانکی کشور به بخش خصوصی و کاهش ظرفیت واقعی تولید شرکت‌ها از جمله عوامل بازدارنده خواهد بود.

یک شنبه 7 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد