شرایط متناقض در بازار جهانی.

شنبه 6 آذر 1395   سرویس
در بازار فولاد جهانی خبرهای متفاوت و متنوعی به گوش می‌رسد؛ هرچند که غالب آنها از احتمال رشد قیمت فولاد خبر داده همچنین از روند افزایشی موجود قیمت‌ها نیز حمایت می‌کنند. احتمال کاهش حجم تولید فولاد خام در چین، بالا بودن هزینه تولید در این کشور و احتمال افزایش مجدد بهای زغال‌سنگ و سنگ‌آهن، کاهش درصد استفاده از ظرفیت تولید فولاد خام چین در ماه اکتبر دورنمای رو به رشد بازارهای کالایی در جهان که سیگنالی حمایتی از رشد قیمت‌های فولاد به شمار رفته و همچنین در نهایت افزایش قیمت نفت، مواردی است که هر کدام پتانسیل رشد بیشتر بهای فولاد را ترسیم می‌کنند.

اخبار منتشره نشان می‌دهند که چین به کاهش ظرفیت تولید فولاد خام و استخراج زغال‌سنگ متعهد شده است. دولت چین به‌صورت رسمی اعلام کرده است که ظرف 3 تا 5 سال آینده 500 میلیون تن از ظرفیت تولید زغال‌سنگ خود و همچنین 100 تا 150 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد خام خود را از رده خارج می‌کند. این در حالی است که با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازار املاک چین در کنار تلاش‌های دولتی برای پایین نگه داشتن دستوری بهای فولاد، وضعیت این بازار حالت شکننده و عجیبی به خود گرفته همچنین حجم صادرات فولاد چین هم در بالاترین سطوح در سال‌های اخیر قرار دارد. در کنار این واقعیت‌ها باید باز هم برای چندمین بار پیاپی به افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد اشاره کنیم. بهای زغال‌سنگ خام هنوز در سطوح بسیار بالایی قرار دارد؛ هرچند که پس از تعدیل نرخ‌های پیشین، این بازار باز هم به سمت رشد قیمت‌ها متمایل شده است که شرایط جدیدی را ایجاد کرده، ولی به ابهامات بیشتری منجر شده است. از سوی دیگر قیمت سنگ‌آهن نیز به سمت رشد در حرکت است؛ هرچند که پتانسیل افزایش قیمت چندانی پیش روی این بازار قرار ندارد، اما باز هم می‌توان به رشد نرخ‌ها به‌صورت مقطعی امیدوار بود.

موارد فوق غالباً از احتمال رشد قیمت‌ها در بازار فولاد حکایت می‌کند؛ هرچند که هم اکنون نیز شاهد رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی با محوریت کشورهای غربی و بورس‌های کالایی چین هستیم. این در حالی است که نگاهی به شاخص‌های کالایی در بازارهای جهانی همچون شاخص CRB یا شاخص اس‌اند‌پی‌ گلدمن ساکس موسوم به S&P SGCI نشان می‌دهد که بازارهای جهانی مستعد رشد قیمت‌ها هستند و شاید به محرکی قدرتمند برای تغییر جهت یا شتاب گرفتن مجدد نیاز دارند؛ هرچند که در بازار فلزات پایه و شاخص LME Index، این محرک با موفقیت ترامپ محقق شده و این بازار به شدت در مسیر رشد قرار گرفته است. با توجه به موارد فوق بازارهای کالایی که فولاد هم بخشی از آن بوده و از نوسان قیمت آنها تاثیری عینی می‌پذیرد خود مستعد تغییر است ولی این همه ماجرا نیست. نگاهی به بهای نفت در بازارهای جهانی در کنار نشست‌ها و گفت‌وگوهای اوپک نشان از پتانسیل رشد قیمت نفت دارد هرچند که رسیدن به نرخ‌هایی بالاتر از 50 دلار را می‌توان گام اول و حتی پس از آن می‌توان به شکسته شدن سقف قیمتی 60دلار هم خوش بین و حتی امیدوار بود. این موارد نشان می‌دهد که بازارهای کالایی منتظر انرژی گرفتن از رشد قیمت نفت خام است بنابراین می‌توان این رخداد را برای بازار فولاد بسیار مهم و تاثیرگذار دانست. همچنین رشد انتظاری قیمت نفت خام نیز پس از موفقیت ترامپ، محرک ثانویه بازار فولاد به شمار خواهد رفت. در نهایت و با توجه به موارد فوق باید این گونه استناد کرد که بهای فولاد میل به رشد قیمت‌ها دارد هرچند که در صورت افزایش قیمت نفت، شتاب رشد قیمت‌ها چند برابر خواهد شد و افزایش نرخ‌ها بیش از انتظار محقق می‌شود. این در حالی است که بخشی از افزایش نرخ‌ها به کمک بازارهای آتی در چین محقق شده که با سرعت دادن رشد قیمت‌ها، زمینه را برای بازگشت قیمتی نیز فراهم خواهد ساخت یعنی جهش قیمت‌ها به سرعت با کاهش نرخ همراه خواهد شد.

شنبه 6 آذر 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد