چشم انداز جذب سرمایه در معادن ایران به روایت مکنزی

سه شنبه 18 آبان 1395   سرویس
موسسه مکنزی با ارائه گزارشی درباره توانمندی‌های معدنی ایران نوشت: هدف ایران سرمایه‌گذاری 29 میلیارد دلاری در بخش معدن است که منجر به افزایش فعالیت اقتصادی در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، موسسه جهانی مکنزی با انتشار گزارشی درباره ایران ضمن اعلام این مطلب ادامه داد: ایران از نظر ذخایر معدنی، کشور ثروتمندی محسوب می‌شود و افزایش سرمایه‌گذاری در معادن ایران ضروری است. این موسسه، ایران را یکی از کشورهایی خواند که در مقیاس بزرگ به صادرات سیمان می‌پردازد و بزرگ‌ترین صادرکننده سیمان در دنیاست.
دولت ایران به دنبال سه برابر کردن تولید فولاد تا سال 2025 و تبدیل شدن از یک کشور وارد‌کننده به یک کشور خودکفا است. بر‌اساس گزارش موسسه جهانی مکنزی، تولیدکنندگان ایرانی فولاد، از وجود سنگ‌آهن فراوان با کیفیت بالا و انرژی ارزان که برای تولید آهن اسفنجی نیاز است، بهره می‌برند. اما بخش فولاد در ایران به وسیله تعرفه‌های واردات، محافظت می‌شود و در عین حال برای تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده بالا، نیاز به غلبه بر چالش‌های متعددی از جمله بهره‌وری نیروی کار دارد. این گزارش، ایران را دارای بیش از 68 ماده معدنی به ارزش 700 میلیارد دلار اعلام کرده که در بین 10 رتبه نخست جهان برای ذخایر سنگ‌آهن، مس و روی قرار دارد. در این گزارش آمده است: بهتر است ایران برای پروژه‌های جدید سرمایه‌گذار جذب کند که به احتمال زیاد 10 تا 15 سال از اکتشاف تا تولید زمان خواهد برد. با چارچوب قانونی دولت و مشوق‌های سرمایه‌گذاری، ایران می‌تواند در بلندمدت در این صنعت مزیت جهانی کسب کند. بر خلاف نفت و گاز، خارجی‌ها می‌توانند 100 درصد مالکیت حق معدنکاری برای اکتشاف را داشته باشند.
گزارش موسسه جهانی مکنزی حاکی است: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که مسوول سیاست‌گذاری در بخش معدن است، در حال توسعه و تقبل برنامه سه‌ساله اکتشاف 250 هزار کیلومترمربع با تمرکز بر استان‌های اصلی سنگ‌آهن یعنی یزد و کرمان و همچنین مناطق مرزی با پاکستان و افغانستان است. در این گزارش آمده است: بخش معدنی ایران تا سال 2013 با درنظرگرفتن بخش مس و سنگ‌آهن که بیشترین افزایش قیمت تا سال 2013 را دارا بود، سالانه 11 درصد افزایش داشت. سنگ‌آهن با 7/ 2 میلیارد دلار در سال، 55 درصد سهم بخش را به خود اختصاص داد که با‌ارزش‌ترین محصول معدنی بود. با هزینه‌های تولید 16 تا 25 دلار به ازای هر تن، حتی با وجود کاهش قیمت سنگ‌آهن از 128 دلار به ازای هر تن در سال 2013 به 52 دلار به ازای هر تن در سال 2015، حاشیه سود کافی در تولید این ماده معدنی وجود خواهد داشت. همچنین افزایش تقاضای داخلی برای تولید سنگ‌آهن با احتمال زیادی، تشدید خواهد شد زیرا ایران خواستار سه برابر کردن تولید فولاد در 10 سال آینده است. در بخش دیگری از گزارش موسسه مکنزی آمده است: شاید بیشترین پتانسیل برای یک جهش در معدن در جهان، مس است که ایران برای کسب این مزیت در جایگاه خوبی قرار گرفته است. با 30 میلیون تن ذخایر مس، ایران 4 درصد از سهم کل جهان را مانند روسیه، چین و آمریکا دارد.

سه شنبه 18 آبان 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد