سهم 22درصدی در تامین خوراک طرح جامع فولاد، نیازمند تامین آب و خط ریلی

شنبه 15 آبان 1395   سرویس
توسعه بلند‌مدت مجتمع معدنی و صنعتی سنگان و انجام تکالیف طرح جامع فولاد، نیازمند تامین همزمان زیرساخت‌ها در بخش ریلی و آب است. اما نکته‌ای که برای سرمایه‌گذاران دارد، بازگشت سریع‌تر سرمایه در بخش ریلی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مدیر مجتمع سنگان در جریان سفر خبرنگاران به ناحیه معدنی سنگان، خواستار توجه دستگاه‌های مرتبط، برای تامین زیرساخت‌ها در حوزه آب و خط ریلی شد. علی صدیقی‌فر با بیان اینکه 6 پروژه ساخت کارخانه فرآوری برای تولید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در حال اجرا است، ادامه داد: آماده‌سازی معادن سنگان، با هدف تامین خوراک کارخانه‌های فرآوری است که از سال جاری تا سه سال آتی، تمامی کارخانه‌ها وارد مدار تولید می‌شوند. به گفته صدیقی‌فر، ظرفیت نهایی کارخانه‌های تولید کنسانتره 5/ 17 میلیون و کارخانه‌های تولید گندله سنگ‌آهن 15 میلیون تن است. در حالی که هم‌اکنون تنها یک کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت سالانه 6/ 2 میلیون تن، در این ناحیه مشغول به فعالیت است.

مدیر مجتمع سنگان همچنین خبر داد که در ماه‌های آتی، نخستین کارخانه تولید گندله سنگ‌آهن در سنگان، راه‌اندازی می‌شود که 5 میلیون تن ظرفیت تولید سالانه دارد. وی تصریح کرد: سنگان 22درصد از تامین خوراک برای ایجاد ظرفیت 55 میلیون تن فولاد را برعهده دارد. صدیقی‌فر یادآوری کرد: در برنامه چشم‌انداز توسعه و طرح جامع فولاد، ظرفیت تولید سالانه کنسانتره سنگ‌آهن از 43 میلیون تن فعلی به 80 میلیون تن، گندله از 23 میلیون تن به 80 میلیون تن و فولاد خام از 23 میلیون تن به 55 میلیون تن خواهد رسید. مدیر مجتمع سنگان اظهار کرد: با راه‌اندازی کارخانه‌های فرآوری، سالانه 40 میلیون تن سنگ‌آهن و 130 میلیون تن باطله‌برداری صورت خواهد گرفت که این امر میزان فعالیت‌های سنگان را بیش از 7 برابر می‌کند.

صدیقی‌فر با یادآوری اینکه این مجتمع اقدامات خود را با جدیت انجام می‌دهد، اما با چالش‌هایی در بخش زیرساختی مواجه است، گفت: زمانی که این میزان کارخانه مشغول به کار شوند، سالانه به 25 میلیون متر‌مکعب آب نیازمندیم؛ در حالی که نه معدن و نه این منطقه از کشور، توانایی تامین چنین حجمی از آب را دارد. وی در برابر سوالی مبنی بر راهکار برطرف ساختن دغدغه تامین آب گفت: ما پیش‌بینی‌هایی برای استفاده از فناوری‌های جدید به منظور کاهش مصرف آب را انجام داده‌ایم. علاوه بر این برنامه خرید پساب‌های صنعتی از شهرهای اطراف را پیش رو داریم، تا در زمان فعالیت کارخانه‌های جدید، آب را تصفیه و در خطوط تولید به کار‌گیریم؛ اما نکته این است که نیاز بلند‌مدت سنگان، به یاری دستگاه‌های دیگر برطرف خواهد شد.

شنبه 15 آبان 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد