کاهش ۴ هزار هکتاری کشت عدس/ تولید عدس نصف مصرف کشور/ واردات ۹۱ هزار تن عدس

دو شنبه 6 اردیبهشت 1395   سرویس
مدیرکل غلات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرانه مصرف ۲.۵ کیلوگرم عدس در کشور گفت: در حالی که سالانه حدود ۱۹۰هزار تن عدس در کشور مصرف می‌شود، تولید آن حدود ۷۵ هزار تن است.

کاوه خاکسار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: سال 93 با 145 هزار هکتار سطح زیر کشت 79 هزار تن عدس تولید شد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سطح زیر کشت عدس در سال 94 حدود 4 هزار هکتار کاهش یافت، افزود: 74 هزار تن عدس از 141 هزار هکتار زمین به دست آمد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود عدس امسال در سطح 141 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشت شود و برآورد ما از میزان تولید نیز حدود 74 هزار تن است.

خاکسار بیان داشت: سطح زیر کشت عدس پاییزه و انتظاری سال 93 ، 20هزار هکتار و سال 94، 17 هزار هکتار بود.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشاورزان عدس را در کشت پاییزه مهر و آبان ماه کشت می‌کنند، اما در کشت انتظاری که بهمن ماه انجام می‌شود، کشاورزان بر اساس میزان بارش زمستان و بهار انتظار برداشت محصول را دارند.

خاکسار با اشاره به بازدید از مزارع عدس در شهرستان مغان استان اردبیل گفت: شرایط آب و هوایی در منطقه مذکور حکایت از عملکرد خوبی در تولید این محصول دارد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نیاز 190 هزار تنی به مصرف عدس در سال گفت: سال گذشته 91 هزار تن عدس وارد و 25 تن هم صادر شد.

خاکسار سرانه مصرف عدس در کشور 2.5 کیلوگرم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه برنامه وزارت جهاد کاهش واردات عدس است، گفت: با هدف‌گذاری‌هایی که برای تولید عدس و افزایش عملکرد این محصول در هکتار انجام شده، امیدواریم تا پایان برنامه ششم واردات آن را به صفر برسانیم.

خاکسار تصریح کرد: امسال برای اولین بار بذر عدس در استان اردبیل تولید می‌شود و با کار روی ماشین آلات، سعی داریم تا هزینه تولید این محصول را کاهش دهیم.

وی توجه به کشت پاییزه و انتظاری را یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: با حل مشکل علف‌های هرز در مزارع عدس می‌توان عملکرد را بالا برد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کارهای ترویجی برای افزایش تولید عدس توسط وزارت جهاد کشاورزی آغاز شده و اگر امسال کشاورزان نتایج مثبت آن را لمس کنند، قطعا تولید این محصول در سال آینده افزایش می‌یابد.

خاکسار تصریح کرد: استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، لرستان و خراسان رضوی از جمله مراکز عمده تولید‌ عدس هستند.

وی در مورد قیمت عدس اظهار داشت: میانگین کشوری قیمت هر بسته 900 گرمی عدس دانه درشت پاک کرده در فروشگاه‌ها  7700 تومان است.

وی افزود: میانگین کشوری قیمت هر بسته 900 گرمی عدس نسبت به هفته قبل 2.7 درصد کاهش و نسبت به ماه قبل 4.7 درصد کاهش داشته است.

خاکسار گفت: میانگین کشوری هر کیلو عدس دانه درشت در عمده‌فروشی‌ها 6367 تومان است که قیمت آن نسبت به هفته قبل یک درصد و نسبت به ماه قبل 7.7 درصد افزایش داشته است.

دو شنبه 6 اردیبهشت 1395
فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد