نهاده‌ها‌ی کشاورزی امسال گران نمی‌شود/ صدور کارت اعتباری برای کشاورزان

یک شنبه 5 اردیبهشت 1395   سرویس
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این که تا به این لحظه هیچ درخواستی برای افزایش قیمت نهاده ها‌ی کشاورزی نداشته ایم گفت: در پسابرجام شرایط تامین سموم بهبود یافته است.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یزدان سیف امروز در نشست خبری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهار کرد: در بخش تامین کود تلاش شده با بهره‌وری و بهبود عملکرد لجستیک قیمت تمام شده کودهای کشاورزی را کاهش دهیم همچنین به جای آبیاری قرقابی در حوزه کشاورزی تلاش می‌شود تا از روش‌ استفاده به موقع بهره گیریم.

وی افزود: در سال جاری سعی شده است با افزایش یارانه کودهای داخلی از میزان واردات کود بکاهیم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان در زمان خرید کود بایدبه حقوق خود واقف باشند گفت: با تکمیل و تدارک سامانه هوشمند نهاده‌های کشاورزی تلاش شده که کارگزاران را به سامانه صدور فاکتور وصل کنیم.

* کشاورزان هنگام خرید کود از کارگزاری‌ها فاکتور دریافت کنند

سیف تاکید کرد از کشاورزان می‌خواهیم برای اینکه حقوقشان رعایت شود از کارگزاری‌ها در قبال خرید کود طلب فاکتور کنند که این امر علاوه بر امکان پیگیری‌های بعدی برای آنها به سامانه اطلاعاتی ما نیز کمک می‌کند.

وی یادآور شد: در صورت دریافت فاکتور از کارگزاری‌ها کشاورزان می‌توانند در صورت عدم رضایت از محصولات خریداری شده پیگیری‌های بعدی برای آنها انجام شود.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: باشگاه مشتریان ما نیز ظرف 15 روز آینده فعال می‌شود  و خدماتی نظیر  مشاوره رایگان، آموزش خاک، رسیدگی به شکایات و دریافت پیشنهادات و ارائه کارت تایید از شبکه کارگزاری‌ها اعطا می‌شود.

* مصرف کود کشاورزی 8 درصد افزایش یافت

سیف تاکید کرد: یک میلیون و 751 هزار تن انواع کود کشاورزی در سال گذشته به کشاورزان ارائه شد که این رقم نسبت به سال 93، 8 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در سال 94 شرکت خدمات حمایتی 19 نوع کود مختلف در سبد خود قرار داد که 13 نوع آن شیمیایی، 2 نوع ترکیبی آلی شیمی، و 4 نوع آلی و لیستی بوده است.

سیف یادآور شد: از لحاظ تنوع کودی در سال گذشته ما شاهد سه برابر افزایش بوده‌ایم که این امر شرایط بهتری برای کشاورزان فراهم می‌کند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تاکید کرد: براساس تفاهم صورت گرفته با شرکتهای پتروشیمی تلاش می‌شود که در سه مدل کودی که بخشی از آن وارداتی است سطح تولید داخلی را افزایش دهیم.

وی در ارتباط با تامین بذور کشاورزی گفت: در سال جاری تلاش می‌شود که تکنولوژی گواهی بذر را به کشور وارد کنیم و در حال تولید بذور در مزارع کشور خودمان هستیم.

سیف با بیان اینکه تلفن ارتباط با مشتری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سالجاری راه‌اندازی می‌شود گفت: این سامانه امکان برقراری ارتباط مستقیم کشاورزیان و دریافت گزارشات آنها را به شکل مطلوب‌تری برای ما فراهم می‌کنم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان ادغام این شرکت با شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا به امروز چنین چیزی مطرح نشده و این موضوع به ما منتقل نشده است اما در صورتی که ادغامی صورت گیرد ما تا قبل از این امر به درستی به وظایف خود رسیدگی می‌کنیم.

سیف در ارتباط با افزایش قیمت کود در سالجاری گفت: تا به این لحظه هیچ درخواستی برای افزایش قیمت نهاده ها‌ی کشاورزی نداشتیم.

* ستاد تنظیم بازار تصمیمی برای افزایش قیمت کود ندارد

وی افزود:‌ شرکتهای پتروشیمی می‌خواهند کالاهای خود را در بورس عرضه کنند و درخواستی برای افزایش قیمت ندارند که این امر ممکن است منجر به افزایش یا کاهش قیمت این محصول شود.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: کود مصرفی کشاورزان از اقلام اولویت‌دار و حساس و مورد حمایت دولت قرار دارد و قیمت و توزیع آن تحت کنترل است.

وی یادآور شد: بنابر تصمیم ستاد تنظیم بازار کود به قیمت سابق در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و فعلا هیچ تصمیمی برای عرضه کود اوره در بورس کالا وجود ندارد.

سیف یادآور شد: تصمیمات ستاد تنظیم بازار پشتوانه تعزیرات حکومتی و مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است که قوانین آن حتی توسط مجلس نیز نقض نمی‌شود.

وی در ارتباط با وضعیت پایش کارگزاری‌ها گفت: کمیته‌ای در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است تا به پایش مستقیم کارگزاری‌های عرضه کود کشاورزی نظارت کند.

* کشاورزان اگر از بقالی کود بخرند تضمینی برای کیفیت آن وجود ندارد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: کشاورزان در صورتی که کود خود را از شبکه‌های رسمی و کارگزاری‌های بخش خصوصی زیر نظر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خریداری کنند به آنها اطمینان داده می‌شود که کود بی‌کیفیت به دست آنها نخواهد رسید. اما در صورتی که کشاورزان از مکانهای دیگر و یا بقالی‌ها این محصول را تهیه کنند هیچ تضمینی وجود ندارد.

سیف افزود: در سال گذشته 3400 نمونه کود کارگزاری‌های عرضه کننده را مورد بررسی قرار دادیم که کمتر از 10 درصد آنها عرضه کود بی‌کیفیت داشتند.

وی یادآور شد: این مشکل ناشی از عدم نگهداری مناسب کود در کارگزاری‌ها بوده و مشکلی بابت عرضه کود تقلبی نداشته‌ایم.

سیف در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه آیا در شرایط پسابرجام تغییری در نحوه تامین مواد اولیه مصرفی سموم حاصل شده است یا خیر، گفت: فرمولاسیون سموم شرکتهای تولید کننده جزو سرمایه‌ آنها به حساب می‌آید و آن را در  اختیار دیگران قرار نمی‌دهند در این شرایط براساس آمار سال 2013، 95 درصد فرمولاسیون سموم دنیا در اختیار 11 شرکت از 6 کشور دنیا است که شامل کشورهای آمریکا، بلژیک، المان، ژاپن، سوئیس و رژیم صهیونیستی می‌شود.

* در شرایط پسابرجام شرایط تامین سموم بهبود یافته است

وی افزود:‌ ایران در دوران تحریم محدودیت‌هایی در قبال تامین سموم داشت اما اکنون در حال رایزنی و مذاکره با برندهای بزرگ تولید کننده سموم اروپا بویژه آلمان هستیم و نوید سال خوبی در این بخش به کشاورزان می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در پایان گفت:کشاورزان کشور برای تهیه و تامین نهاده‌های کشاورزی مورد نیاز خود بزودی صاحب کارت اعتباری می شوند، میزان اعتبار این کارت برای کشاورزان بسته به میزان اراضی زیر کشت و مقدار نهاده‌های مورد نیاز تعریف شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در دوران تحریم به دلیل محدودیت واردات سموم بویژه موارد اولیه آن مشکلاتی وجود داشت و به همین منظور این نیاز به جای تامین از منابع دست اول از کشورهایی نظیر چین و هند تامین می‌شد.

یک شنبه 5 اردیبهشت 1395
تسنیمنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد