جلوگیری از واردات گندم و شکر

یک شنبه 9 اسفند 1394   سرویس
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: با توجه به تولید چغندر قند و خرید تضمینی گندم نیازی به واردات شکر و گندم نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمود حجتی با اشاره به اینکه امسال هشت میلیون و 700 هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است، گفت: نیاز کشور به مصرف گندم 13 تا 13 و نیم میلیون تن است که برای تامین این میزان نیاز تاکنون دو میلیون و 500 هزار تن گندم وارد شده است بنابراین دیگر نیازی به واردات اضافه بر نیاز نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای واردات 4 و نیم میلیون تن گندم ثبت سفارش شده است که پس از واردات دو و نیم میلیون تن اجازه ندادیم دیگر وارد شود.

حجتی گفت: نان برخی ها در واردات است و در پی واردات محصولاتی هستند که در داخل به میزان کافی تولید می شود در حالی که تولیدکنندگان هم برای تولید و عرضه این محصولات هیچ مشکلی ندارند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای سال آینده برنامه ریزی کرده ایم تا 9 میلیون و 500 هزار تن گندم را از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری کنیم که با این میزان خرید دیگر هیچ نیازی به واردات نخواهیم داشت.

حجتی همچنین در باره وضع تولید چغندر قند و شکر در کشور گفت: میزان تولید چغندرقند امسال به پنج میلیون و 700 هزار تن رسید که در مقایسه با سال گذشته 300 هزار تن افزایش داشت بنابراین در چارچوب برنامه ریزی های اقتصادی و ضوابط کشور باید از تولیدکننده داخل حمایت شود و حمایت منطقی نیز به معنای جلوگیری از واردات است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال 85 حدود دو میلیون و 500 هزار تن شکر به کشور وارد شد در حالیکه فقط به 500 هزار تن نیاز داشتیم این مساله سبب شد میزان تولید چغندر قند در کشور از شش میلیون تن به دو میلیون تن کاهش یابد بنابراین برای حمایت از کشاورزان مدیریت واردات مهمترین محور است.

حجتی گفت: میزان مصرف شکر در کشور دو میلیون 100 هزار تن است و ما موظفیم تولید و عرضه شکر را مدیریت کنیم تا کسری ایجاد نشود.

یک شنبه 9 اسفند 1394
شبکه خبرنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد