صدور مجوز واردات روغن خام بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است/ اختلاف‌نظرها قابل بحث است.

شنبه 1 اسفند 1394   سرویس
معاون بازرگانی وزارت جهاد با بیان اینکه مجوز و سیاست‌گذاری نحوه واردات و صادرات محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد است، گفت: ممکن است وزارت صنعت در مورد نحوه واردات روغن و خرید دانه‌های روغنی با وزارت جهاد اختلاف نظر داشته باشد که این موضوع قابل بحث است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی اکبر مهرفرد معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه سومین گردهمایی سراسری مدیران ستادی و استانی شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه درباره مباحث مطرح شده برای واردات روغن خام و اینکه واردات این کالا نیاز به مجوز وزارت جهاد کشاورزی ندارد، گفت: براساس قانون انتزاع، وظایف و اختیارات تجارت بخش کشاورزی همچنین تولید، تنظیم بازار، ذخیره سازی، محصولاتی مانند گندم، روغن و دانه‌های روغنی جزو مسئولیت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است سیاست‌هایی که برخی برای واردات روغن اتخاذ می‌کنند و با سیاست‌های وزارت جهاد متفاوت است منافعی را برای آن‌ها تامین کند، اظهارداشت: نسبت به این موضوع علم ندارم و باید بگویم من چنین حرفی را نمی‌زنم،اما ممکن است اختلاف نظرهایی در رابطه با نحوه واردات وجود داشته باشد و عده‌ای معتقد باشند که سیاست‌های وزارت جهاد که در مورد واردات روغن و دانه‌های روغن اعمال می‌کند.

مهرفرد بیان داشت: از نظر ما تجارت، تولید، صنایع تبدیلی دانه‌های روغنی در اختیار وزارت جهاد است و طبق مقررات موجود در این موضوع شکی نیست.

معاون بازرگانی وزارت جهاد تصریح کرد: اینکه خرید دانه‌های روغنی به قیمت تضمینی را به وارد کننده‌ها سپرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم اگر وارد کننده‌ای می‌خواهد واردات روغن  انجام دهد باید بخشی از دانه‌های روغنی تولید داخل را خریداری کند، سیاست درستی  است و خلاف قانون نیست اما ممکن است اختلاف نظرهایی در این مورد وجود داشته باشد که این اختلاف نظرها با مذاکره قابل حل است.

مهرفرد در پاسخ به این سوال که آیا آنها می‌خواهند دانه‌های روغنی تولید داخل را نخرند، گفت: آنها می‌گویند وزارت جهاد واردات روغن خام را به تولید داخلی گره نزند، این خواسته آنها موضوعی کارشناسی است و باید به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

معاون بازرگانی وزارت جهاد گفت: در بدنه دولت ممکن است اختلاف نظر کارشناسی بین کارشناسان وجود داشته باشد اما به هر حال اختلاف نظرها قابل حل است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجوز واردات روغن خام بر عهده وزارت جهاد است، گفت: بله، مجوز واردات روغن خام بر عهده وزارت جهاد است و سازمان توسعه تجارت وظیفه توسعه تجارت کل کشور وظیفه تجارت و ثبت سفارش را انجام می‌دهد.

مهرفرد افزود: بنابراین وزارت جهاد کشاورزی سیستم جداگانه برای ثبت سفارش ندارد اما مجوز و سیاست‌گذاری روی نحوه واردات و صادرات محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا ممکن است بخشنامه اخیر وزارت جهاد کشاورزی در مورد واردات روغن خام به ازای خرید دانه‌های روغنی باز هم تغییر کند، اظهار داشت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی تا این لحظه این است وارد کنندگانی که می‌خواهند روغن خام را وارد کنند دانه‌های روغنی تولید داخل را خریداری کنند.

مهرفرد تصریح کرد: تولید دانه روغنی در کشور حدود 10 درصد نیاز داخلی است بنابراین ما از واردکنندگان خواسته‌ایم تا به ازای واردات دانه‌های روغنی داخل را بخرند اگرچه دانه روغنی تولید داخل با دانه روغنی وارداتی اختلاف قیمت دارد اما در مجموع آنها متضرر نمی‌شوند.

معاون بازرگانی وزارت جهاد افزود: سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده که متولی تعیین قیمت است این هزینه‌ها را محاسبه می‌کند بنابراین با کمی افزایش قیمت خرید دانه‌های روغنی داخلی نسبت به وارداتی اگرچه اثری در افزایش قیمت نهایی دارد اما واردکنندگان متضرر نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردکنندگان در مقابل افزایش تولید داخلی مقاومت می‌کنند، گفت: برداشت من از همکارانمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت که خودشان متولی تولید صنعت هستند این نیست که آنها با افزایش تولید محصولات کشاورزی مخالف باشند اما ممکن است یک وارد کننده‌ای خارج از وزارت صنعت مخالف تولید داخلی باشد.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: اما معتقدم که ممکن است وزارت صنعت روی روش واردات دانه‌های روغنی بحث داشته باشد.

در ادامه مهرفرد در رابطه با اینکه گفته می‌شود شرکت پشتیبانی امور دام در بحث تنظیم بازار موفق نبود، برنامه وزارت جهاد برای این شرکت چیست، گفت: برای تغییر روش شرکت پشتیبانی امور دام، وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌هایی دارد و در همین راستا 6 کارگروه تشکیل شده و موضوع تغییر روش کار شرکت پشتیبانی امور دام از سه ماه پیش در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است شرکت پشتیبانی امور دام با توجه به نظر مجلس منحل شود، اظهار داشت: این موضوع را جدی نگیرید؛شرکت پشتیبانی امور دام با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد، چرا که نظر کلیه نمایندگان مجلس در این رابطه مهم است و نظر یک نماینده نمی‌تواند به‌تنهایی در این موضوع دخیل باشد.

 

شنبه 1 اسفند 1394
فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد