معاون جهاد کشاورزی: سال آینده نیازی به واردات گندم نداریم

یک شنبه 11 بهمن 1394   سرویس
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال خودکفایی گندم از 68 درصد به 85 درصد رسیده است، گفت: امسال 2.3میلیون تن واردات گندم داشتیم در حالی که نیاز کشور 1.1 میلیون تن بود؛ با توجه موجودی مازاد در انبارها، سال آینده به واردات گندم نیازی نداریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس کشاورزی در نشست خبری در محل وزارت جهاد کشاورزی، افزود: هشت محصول کشاورزی که 94 درصد واردات بخش کشاورزی را به خود تخصیص می دهند، 85 درصد انرژی غذایی جامعه را تامین می کنند.
وی توضیح داد: محصولات دیگر به غیر از گندم، شامل جو، برنج و شکر است.
کشاورز، همچنین واردات گندم در 9ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال را معادل 58 درصد عنوان کرد و گفت: همچنین میزان واردات نسبت به سال 1382 حدود 6 درصد و نسبت به سال 1391 معادل 55 درصد، کمتر شده است.
وی درباره محصول جو نیز گفت: تولید این محصول در کشور 11 درصد افزایش داشته آن هم در حالی که پارسال و امسال بارندگی 18درصد کاهش یافته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: افزایش تولید جو، باوجود سرمای پنجم و ششم اردیبهشت ماه امسال، محقق شده است.

** افزایش عملکرد تولید برنج
وی درباره تولید برنج نیز گفت: باوجود آنکه سیاست ما، عدم توسعه برنج در برخی از نقاط کشور به غیر از استان های گیلان و مازندران است اما سطح زیرکشت برنج 160هزار هکتار بود؛ با این حال محصول تولیدی از 2.3 میلیون تن شلتوک در سال گذشته، امسال به 2.7 میلون تن افزایش یافت.
معاون امور زراعت درباره تولید برنج گفت: تمرکز بخش کشاورزی بر افزایش عملکرد با بهره وری آب و همچنین کاهش هزینه تولید برای تقویت بنیه کشاورزی است.
وی گفت: از استان گیلان در پنج سال، پنج تن در هکتار برنج سفید برداشت کردیم که می خواهیم این میزان را به 1.1 میلیون تن برسانیم.
وی ادامه داد: همچنین در استان مازندران از هر هکتار 6 تن برداشت برنج سفید داریم. واردات برنج حداکثر سالانه 550 هزار تن است.
کشاورز، درباره ماندگاری برنج های وارداتی نیز گفت: برنج سفید به طور معمول دو سال می تواند در انباری ماندگاری داشته باشد؛ هرچند برای گندم و ذرت تا سه سال در صورت رعایت دمای مناسب قابلیت ماندگاری وجود دارد.
افزود: به طور معمول بیش از دوسال برنج در انبار سالم نمی ماند.
وی اظهار داشت: واردات برنج نسبت به پارسال معادل 43 درصد کمتر شده؛ در واقع واردات این محصول امسال نسبت به سال های گذشته حدود50 درصد کمتر شده است.

** محدود شدن کشت چغندرقند به دلیل کم آبی
کشاورزی، درباره تولید چغندر قند نیز گفت: به دلیل کمی آب، کشت چغندرقند بهاره محدود شده است و این میزان به 94هزار هکتار رسید.
وی با بیان اینکه کشت پاییزه چغندر قند را در دستور کار داریم، افزود: امسال 4.5 میلیون تن ریشه چغندر قند و یک میلیون و350 هزار تن نیشکر تولید داشتیم.
وی، عملکرد تولید چغندر قند را برای امسال 52 تا 53 تن اعلام کرد و گفت: پارسال میزان تولید چغندرقند 48 تن و این میزان در سال 92 برابر با 42 تن بود.

** کاهش 40 درصدی واردات شکرنسبت به پارسال
وی درباره واردات شکر نیز گفت: واردات شکر در 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 40 درصد، نسبت به سال 1392 برابر با 50 و نسبت به سال 1391 معادل 55 درصد کمتر شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه 17 درصد در واردات محصولات نهایی کاهش داشته ایم، افزود: این کاهش، به تلاش کشاورزان و همچنین تدبیر مسئولان محقق شده است.

** کنترل کیفیت کود
وی درباره کیفیت تولید کود در کشور نیز گفت: یکی از اقدامات مهمی که از سال 1392 در کشور شکل گرفت، ارتقا کیفیت کود است به طوری که تولید کود از سال یاد شده به لحاظ کیفی و کمی ارتقا یافت.
کشاورزی در این رابطه توضیح داد: از بهمن 1392 تا بهمن ماه امسال، در هیچ مقطعی کمتر از 750 هزار تن کود در انبارها وجود نداشته است.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی در ارتقا کیفیت کود همراه ما بود، افزود: امروز بیش از سه هزار و 200 برند کودی به جامعه کشاورزی عرضه می شود و کشاورزان در این زمینه هیچ مشکلی ندارند.همچنین قیمت کود در هیچ مقطعی افزایش نداشته است.
کشاورز گفت: کودهای آلی، زیستی، تک عنصری و ماکرو در اختیار کشاورزان بوده است و از شروع فصل کشت از سال آتی، هیچ کودی بدون ثبت گواهی اجازه ورود با بازار را ندارد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: نه تنها کودهای خصوصی بلکه تولیدات از سوی شرکت های دولتی نیز کنترل می شوند.
وی با یادآوری اینکه میزان مصرف کود ازت در ایران نسبت به سایر کشورها کمتر است، افزود: در چین به ازای هر هکتار، ٢٠٠ کیلو گرم کود ازت استفاده می شود در حالی که این میزان در ایران ٦٦ کیلو گرم است.
وی میزان متوسط کود ازت در جهان را ٨٢ کیلو به ازای هر هکتار عنوان کرد و گفت: ٩٠ درصد کشاورزی ایران آبی است؛ میزان مصرف کود ازت در انگلیس ٢٢٠، فرانسه ١٥٠و آلمان ١٨٥ کیلو در هر هکتار است.
وی میزان مصرف کود فسفر در دنیا را ٣١ کیلو در هر هکتار عنوان کرد و گفت: این میزان در ایران پنج کیلو گرم است.

** سرانه مصرف روغن 18.5 کیلوگرم
وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید تولید کدو، کنجد و آفتابگردان نیز وارد چرخه تولید شوند، افزود: خانواده کشاورزی کشور به دنبال تولید دانه های روغنی است.
وی، مصرف سرانه روغن در کشور را 18.5 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: تا سال 1404 میزان خودکفایی به دانه های روغنی در کشور به 70درصد افزایش می یابد.

** تولید گیاهان تراریخته
کشاورز درباره تولید محصولات تراریخته نیز گفت: در ایران متاسفانه حاضر نیستیم در خصوص تولید این محصولات به تعامل برسیم در حالی که دنیا به تعاملی در این زمینه رسیده است براساس آن عمل می کند.
وی با بیان اینکه محصولات یاد شده را برای غذا وارد می کنیم، افزود: طبق کنوانسیون های بین المللی، محصولات تراریخته باید دارای برچسب باشند؛ ضمن آنکه قانون، تکالیفی را برای تولید و واردات این نوع محصول مشخص کرده است.

** مکانیزاسیون کشاورزی
وی در ادامه به اقدامات انجام شده در بخش مکانیزاسیون کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی در این زمینه از سال های 1392 1393 انجام شده و بانک کشاورزی نیز در این زمینه کمک خوبی کرده است.
معاون وزیر کشاورزی ادامه داد: هرچند در برخی مواقع نارسایی هایی به دلیل افزایش کارمزد بانکی بوده است اما وقتی وزیر جهاد کشاورزی وارد شد، شورای پول و اعتبار با کاهش کارمزد موافقت کرد و موانع در این زمینه رفع شد.
وی گفت: در 9ماهه نخست امسال 500 میلیارد تومان برای مکانیزاسیون تزریق شده که تا پایان سال این میزان افزایش می یابد.

** ارتقا کیفیت بذر گندم
وی در ادامه گفت: با تلاش های انجام شده توانسته ایم کیفیت بذر گندم را ارتقا دهیم به طوری که برای کشاورزان 400 هزار تن بذر مرغوب گندم در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: اساسنامه صندوق بذر گندم و جو به تصویب رسیده و از اول سال 95، این صندوق با سرمایه 100میلیارد تومان کار خود را شروع می کند.

** ساماندهی تولید بذر کلزا
وی درباره سماندهی تولید بذر کلزا نیز گفت: سال های پیش درباره بذر کلزا دچار نابسامانی بودیم و مکانیزم تولید ساماندهی نداشت.
وی با بیان اینکه چرخه اصلاح به طور معمول سه سال طول می کشد، افزود: هم اکنون بذر کلزا با تنوع زیادی (سرد، گرم، کوهستانی) مواجه است و به کشاورزان اطمینان دادیم که از طریق متخصصان داخلی و خارجی در این زمینه در کنارشان هستیم.
وی یادآور شد: در دو سال آینده کشت کلزا در کشور رونق خوبی می گیرد.امسال کشت کلزا در کشور دور برابر سال گذشته و با کیفیت خوبی بود.
کشاورز در ادامه افزود: همچنین همکاری های خوبی با کشورهای پیشرفته خارجی با اصل تولید بذر در داخل کشور داشتیم. پیش بینی می کنیم تولید کلزا در سال آینده به 140هزار تن برسد.
وی مزیت کشت کلزا را کنترل بیماری و کمک به پایداری تولید برای محصولات بعدی عنوان کرد و گفت: کشت کلزا تقویت کننده و اصلاح کننده بخش خاک است. 40 درصد این محصول روغن با کیفیت عالی است.
کشاورز گفت: هر محصولی که بعد از کلزا در زمین کشت شود بین 15 تا 27 درصد افزایش می یابد.

** طرح های کشاورزی بر مبنای اقتصاد مقاومتی
معاون امور زراعت گفت: از سال 1392 به طور جدی طرح های اقتصاد مقاومتی را بر مبنای هشت محصول به علاوه سیب زمینی شروع و از پاییز امسال با کشت پاییزه این دسورالعمل را عملیاتی کردیم.
وی اظهار داشت: طرح افزایش تولید دانه های روغنی یکی از اقدامات جدی در این زمینه است.

** پرداخت طلب چغندرکاران
وی درباره طلب کشاورزان چغندرکار نیز گفت: تاکنون 15 تریلیون ریال (1500 میلیارد تومان) از کشاورزان از سوی کارخانه ها چغندر خریداری شده که 9 هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده ؛ ضمن آنکه طلب 6 هزار میلیارد ریالی نسبت به مطالبات سال گذشته نیز کمتر شده است.

** کشت فرا سرزمینی
وی درباره کشت فراسرزمینی نیز گفت: در مذاکراتی که با قزاقستان شده توافق کتبی برای کشت فرا سرزمینی انجام شده است. همچنین با کشور روسیه در زمینه یاد شده توافق کردیم. مذاکراتی با کشور صربستان و اواکراین شده اما هنوز قطعی نشده است.

** صادرات 210 هزار تن پیاز در 9 ماهه امسال
کشاورز، درباره تولید محصول گوجه فرنگی نیز گفت: 93 تا 94 درصد گوجه تولیدی متاثر از فضای بازی است که در آن کشت می شود.
به گفته معاون زراعت جهاد کشاورزی، در صورتی که مهر و آبانماه هر سال سرمای زودرسی از راه برسد گوجه فرنگی در آن سال نایاب می شود؛ بااین حال تولید گوجه فرنگی از طریق گلخانه پرهزینه تر است.
وی اظهار داشت: تولید پیاز با هیچ مشکلی مواجه نیست و به میزان کافی به بازار عرضه می شود. 9ماهه نخست امسال 210 هزار تن پیاز صادر کرده ایم.

** صادرات 70 درصدی سیب زمینی نسبت به پارسال
وی درباره محصول سیب زمینی نیز گفت: در 9ماهه نخست امسال 460 هزار تن سیب زمینی صادر کردیم که نسبت به سال گذشته 70 درصد رشد داشت.
کشاورز توضیح داد: در برخی از استان ها نظیر اردبیل که مدیریت در امر صادرات سیب زمینی صورت گرفت، 100هزار تن بدون هیچ مشکلی به کشور جمهوری آذربایجان صادر شد.
وی بیان داشت: همواره برای کشت سیب زمینی با مسئولان اتحادیه سیب زمینی کاران نشست های مشترکی برگزار می کنیم تا سهم هر استان را در تولید این ماده غذایی مشخص کنیم. استان های اردبیل و همدان نیمی از سیب زمینی های کشور را تولید می کنند.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: سالانه 6 میلیون تن محصولات کشاورزی صادر می شود که 300 هزار تن آن سبزیجات از خوزستان و جیرفت است.
وی افزود: از نظر استانداردها در رابطه با محصولات کشاورزی هیچ مشکلی نداریم؛ در صورتی که خللی در صادرات ایجاد شود به طور عام سیاسی است.

یک شنبه 11 بهمن 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد