تعرفه 40 درصدي واردات برنج

یک شنبه 22 آذر 1394   سرویس
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: با وجود آزاد شدن واردات برنج، دلیل بالا بودن تعرفه آنکه 40 درصد است و همچنین مابه التفاوت 500 تومانی برای هر کیلوگرم، قیمت تمام شده برنج خارجی به حدود 4000 تومان رسیده که با اعمال سود بنکداران تا 4600 تومان هم می رسد لذا واردکنندگان استقبال چندانی برای ثبت سفارش واردات برنج نکرده اند.

مسيح کشاورز در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن انتقاد از افزايش هزينه‌ها براي واردکنندگان اظهار کرد: نبايد به اسم حمايت از توليد پشت ديوار تعرفه مخفي شد و مرتب هزينه واردات را افزايش داد، بلکه حمايت از توليد بايد به شکل اصولي، حذف واسطه‌ها و استفاده از تکنولوژي‌هاي جديد صورت گيرد تا بتوانيم40 درصد برنج شکسته را به ميزان استاندارد جهاني يعني پنج درصد برسانيم.وي با اشاره به اينکه در هر صورت برنج محصول پر مصرف در سبد غذايي مردم است و گاهي هم از نان مصرف بيشتري دارد، ادامه داد: 62 درصد از مردم توان خريد برنج به قيمت بيش از کيلويي 4000 تومان را ندارند.

اينکه بخواهيم به جاي کاهش هزينه‌هاي توليد برنج ايراني و رساندن آن به قيمت‌هاي قابل رقابت و در حيطه قدرت خريد مردم، امنيت غذايي اين جمعيت را به اسم حمايت از توليد با بالا بردن غير اصولي قيمت برنج وارداتي سلب کنيم کار درستي نيست.

کشاورز با بيان اينکه اکنون تعرفه 40 درصدي و مابه‌التفاوت 500 توماني براي هر کيلوگرم برنج وارداتي در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر از هر کيلوگرم برنج وارداتي حدود 1700 تا 1800 تومان درآمد عايد بخش دولتي مي‌شود که قيمت تمام شده برنج وارداتي را به حدود 4000 تومان مي‌رساند که اين رقم با در نظر گرفتن سود بنکداران تا 4600 تومان هم مي‌رسد.

وي با اشاره به اينکه هنوز سازمان توسعه تجارت آماري از ميزان واردات برنج بعد از طرح آزادسازي واردات اعلام نکرده است، اذعان کرد: ميزان واردات برنج تا قبل از آبان و اجراي طرح آزاد سازي واردات، حدود 400 هزار تن بود.

به گزارش ايسنا، ماه گذشته وزير جهاد کشاورزي‌ طي نامه‌اي به وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که واردات برنج از چهارم آذر تا تيرماه سال آينده (1395) آزاد است و بدون محدوديت واردکنندگان مي‌توانند براساس نياز داخلي کشور اين محصول را وارد کنند.

یک شنبه 22 آذر 1394
ایسنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد