مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است/ نیاز به واردات برای تنظیم بازار

چهار شنبه 13 آبان 1394   سرویس
مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه هیچ‌ مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است، گفت: برای تأمین و تنظیم بازار داخلی نیاز به واردات این محصول داریم.

خبرگزاری فارس: مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است/ نیاز به واردات برای تنظیم بازار

کاوه خاکسار، مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره واردات برنج، گفت: اگرچه برای تنظیم بازار داخلی این محصول نیاز به واردات است،اما تاکنون هیچ مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است.

وی با بیان اینکه امسال قیمت برنج به خوبی کنترل شد و مشکل خاصی وجود نداشت، افزود: در صورت نیاز به واردات، مدیریت و کنترل واردات برای جلوگیری از ضرر و زیان به کشاورزان بسیار حائز اهمیت است.

خاکسار با بیان اینکه اجازه واردات برنج در مقادیر کلان و بدون برنامه‌ریزی داده نمی‌شود، گفت: ستاد تنظیم بازار تعیین کننده مقدار نیاز به برنج است و اگر میزان واردات کنترل نشود در صورت افزایش واردات قیمت‌ها پایین می‌آید و در صورت کاهش واردات هم قیمت‌ها افزایش  می‌یابد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سرانه مصرف برنج در کشور 38 کیلوگرم است و بر این اساس سالانه حدود 3 میلیون تن برنج مورد نیاز است.

خاکسار بیان داشت: براساس برآورد وزارت جهاد یک میلیون و 800 هزار تن برنج امسال تولید شده و هنوز بخش اندکی از برداشت باقی مانده است.

وی افزود: در 6 ماهه ابتدای امسال 400 هزار تن برنج از طریق ثبت سفارش‌های قبلی و همچنین از طریق مرزنشینان(با مجوز) به کشور وارد شد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه دیگر هیچ واردکننده‌ای نمی‌تواند برنج به راحتی وارد کند، بیان داشت: قیمت برنج کمی در حال بالا رفتن است و به نظر می‌رسد با توجه به ممنوعیت بیش از یک سال واردات برنج تا حدودی برای تأمین نیاز داخلی و کنترل قیمت‌ها نیاز به واردات باشد.

پیش از این علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی هم تاکید کرده بود که ممنوعیت واردات برنج از 23 اکتبر برداشته شده و مناقصه‌ای برای خرید برنج از بازار بین‌المللی اعلام شده است.

وی همچنین با ابراز امیدواری برای مناقصه دیگر در مورد واردات برنج تصریح کرد: در فصل تولید واردات برنج متوقف شد اما اکنون با اتمام برداشت ممنوعیت واردات به طور خودکار برداشته شده است.

عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی هم با تأکید بر اینکه هنوز مجوزی برای واردات برنج صادر نشده است، گفت: دلیل واردات برنج توسط شرکت بازرگانی دولتی تأمین ذخایر استراتژیک است و این برنج‌های وارداتی به بازار وارد نمی‌شود.

چهار شنبه 13 آبان 1394
فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد