پیشنهاد صادرات کلینکر به جای سیمان بسته‌‌ای افزایش ۳۰ درصدی ارزآوری با ایجاد ترمینال‌های صادراتی

یک شنبه 14 دی 1393   سرویس

علی‌محمد بُد در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد زیرساخت‌های لازم برای افزایش صادرات سیمان و کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی، اظهار داشت: ایجاد ترمینال‌های صادراتی سیمان در مرزهای کشور باعث می‌شود که سیمان صادراتی در انبارها جمع‌آوری شود و همیشه از وجود سیمان برای صادرات و عرضه به طرح‌های عمرانی کشورهای دیگر اطمینان وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: این کار باعث تثبیت بازار صادرات می‌شود و قابلیت رقابت تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای صادراتی سیمان‌ را افزایش می‌دهد.
بد با بیان اینکه در حال حاضر صادرات سیمان بیشتر به صورت کیسه‌ای انجام می‌شود، گفت:‌ در صورت ایجاد آسیاب در کشورهای اطراف، می‌توان کلینکر را به این کشورها صادر کرد و در آنجا به سیمان تبدیل و به متقاضیان عرضه کنیم.
بُد با بیان اینکه ایجاد این آسیاب‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر است، گفت: در حال حاضر بانک‌های داخلی برای ارائه تسهیلات، وثیقه‌های سنگینی را طلب می‌کنند و بانک‌های خارجی نیز به دلیل تحریم‌ها، تمایلی به ارائه این نوع تسهیلات به تولیدکنندگان ایرانی ندارند.
وی تصریح کرد: تأمین نقدینگی از طریق افزایش وام‌های صادراتی باعث می‌شود سرمایه‌گذاری ثابت و همچنین سرمایه در گردش کارخانه‌های سیمان افزایش یابد و در نتیجه تولید و صادرات سیمان رونق خواهد یافت.
این کارشناس تأکید کرد: در صورت ایجاد ترمینال‌های صادراتی، صادرات سیمان 20 تا 30 درصد نسبت به شرایط فعلی افزایش می‌یابد و صادرات از شکل پیله‌وری به صادرات سازمان‌یافته تبدیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه با تسهیلات دارای نرخ سود 30 درصد، رقابت با تولیدکنندگان جهانی سیمان امکان‌پذیر نیست، گفت:‌ در تمام دنیا صادرات سیمان به صورت فله و از طریق ترمینال‌های صادراتی انجام می‌شود که در صورت ایجاد این زیرساخت‌ها در کشور و همچنین ایجاد آسیاب در کشورهایی مانند قطر و یا عراق می‌توان میزان صادرات سیمان ایران را افزایش داد.

یک شنبه 14 دی 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد