کشاورزان گلستانی از کاشت دانه های روغنی استقبال نمی کنند

چهار شنبه 10 دی 1393   سرویس

کشاورزان گلستانی از کاشت دانه های روغنی استقبال نمی کنند

01-CanolaFlower[WwW.KamYab.IR].jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گرگان - نامناسب بودن بذرهای تولید شده در کشور و وارد کردن سموم نامناسب تا حد زیادی موجب نارضایتی کشاورزان شده است تا جایی که با کاهش کشت دانه های روغنی در گلستان مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سویا و دانه های روغنی از محصولات مهم استان گلستان به شمار می روند و کشاورزان زیادی سالانه در فصل کشت زمین های خود را اختصاص به کاشت این محصولات می دهند. قیمت گذاری نامناسب سال جاری دولت برای سویا و خسارت هایی که در سال گذشته به کشاورزان وارد شد، مشکلات مالی و اقتصادی زیادی را به کشاورزان وارد کرد. در این میان، مشکلی جدیدی به نام بذر و سم هم دامن کشاورزان را گرفت و باعث شد تا محصولات آن ها راندمان مناسب را نداشته باشد.

نامناسب بودن بذرهای تولید شده در کشور و وارد کردن سموم نامناسب تا حد زیادی موجب نارضایتی کشاورزان شده است تا جایی که با کاهش کشت دانه های روغنی در استان مواجه شدیم.

علی قلی ایمانی دبیر خانه کشاورز استان گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در بحث دانه های روغنی سه مرحله وجود دارد که این سه مرحله عبارت است از تولید، داشت و برداشت و مرحله بازرگانی. اگر مشکلات موجود بر سر راه این ها حل شود می توان امیدوار بود که کشت دانه های روغنی توسعه خواهد یافت، شایان ذکر است که بخش اعظمی از روغن مصرفی ما از خارج از کشور تامین می شود.

دانه های روغنی سنوات گذشته عقیم بودند/ کاهش چشمگیر کاشت کلزا در گلستان

وی افزود: موانعی وجود دارد که باعث شده تا خود کشاورز هم رغبتی برای کشت دانه های روغنی نداشته باشد. بحث اول بذر است که در کشاورزی بسیار حیاتی است یعنی اگر تمام امکانات از ابزار و ماشین آلات و زمین خوب و... فراهم باشد ولی بذر مناسب نباشد تمامی زحمات کشاورز بی حاصل خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در سنوات گذشته دانه هایی در اختیار کشاورزان قرار گرفت که پس از رسیدن به مرحله برداشت متوجه عقیم بودن دانه ها شدند، یا در موردی دیگر ناهمگون رسی را داشتیم که برخی بوته ها کاملا رسیده و برخی دیگر هنوز در گل و غلاف های سبز است که نمی توان در این صورت برداشت کرد، این بذرها به سفارش وزارت جهاد کشاورزی توسط تشکیلات خصوصی تولید می شود و انتقاد من در خصوص این موضوع این است که نظارت ضعیفی در این باره وجود دارد.

در سنوات گذشته دانه هایی در اختیار کشاورزان قرار گرفت که پس از رسیدن به مرحله برداشت متوجه عقیم بودن دانه ها شدند، یا در موردی دیگر ناهمگون رسی را داشتیم.

ایمانی گفت: در سال گذشته حدود ۲۵ هزار هکتار کلزا در استان کشت شده بود ولی فکر نمی کنم که کشت کلزا امسال به پنج هزار هکتار برسد، ما در سال های گذشته تا مرز ۱۰۰ هزار هکتار کشت کلزا هم رسیده بودیم.

وی بیان کرد: در بحث داشت آنچه که با آن مواجه هستیم مسئله علف های هرز است، اکثر علف های هرز همراه با بذر به مزارع آورده می شود و در مزارع در ردیف کلزا و سویا قرار دارد، در این میان می توان خربزه وحشی را نام برد که به عنوان یک علف هرز در این سال ها در مزارع استان رشد می کنند.

دبیر خانه کشاورز استان گفت: برای مبارزه با علف های هرز باید از سموم استفاده کرد که متاسفانه سمومی که در اختیار داریم از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و ما مجبوریم به عنوان زارع چندین سم را با هم مخلوط کنیم که استفاده از سموم مختلف باعث مقاومت بذرها به این سم ها می شود و در مراحل بعدی سم پاشی نمی توان از این سم ها استفاده کرد.

وی اظهار کرد: سودجویانی که وارد بازار شدند و همچنین کاهش نظارت ها نیز موجب شد سمومی که در داخل کشور تولید و بسته بندی می شوند از کیفیت خوبی برخوردار نباشند.

ایمانی مشکل دیگر در بحث دانه های روغنی را بازرگانی دانست و گفت: به دلیل آنکه امسال کارخانجات برای خرید محصول اقدامی نکرده اند سازمان تعاون روستایی هم نمی تواند به موقع پول کشاورزان را بدهد.

دانه های روغنی سویا

میزات تولید کلزا از 4 تن به 500 کیلو رسید

کاهش کیفیت بذر و راندمان پایین آن از جمله مسائلی است که کشاورزان آن را باعث کاهش چمشگیر تولید کلزا و سایر دانه های روغنی می دانند. ولی الله نوروزی مدیر شرکت دانه های روغنی استان گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: شرکت توسعه کشت دانه های روغنی به شکل انحصاری و تخصصی در بخش دانه های روغنی فعالیت داشت که متاسفانه در سال های گذشته بنا به دلایلی این انحصاری و تخصصی بودن از آن سلب شد و تولید بذر به شرکت های خصوصی دیگری واگذار شد.

وی گفت: میزان تولید بذر کلزا و هیبرید آن در سال های ۸۰ و ۸۱ چهار تا چهار و نیم تن بوده که در سال های اخیر به ۵۰۰ و ۶۰۰ کیلو رسیده است و این کاهش راندمان موجب نارضایتی بسیاری از کشاورزان شده است. لذا جا دارد مسئولین وزارت کشاورزی نسبت به جایگزین کردن بذر مناسب و یا وارد کردن بذر جهت توسعه زراعت و حمایت از کشاورزان اقدام کنند.

راندمان بذر دانه های روغنی پایین است

وی افزود: در میان فاکتورهای مورد نظر برای کشت دانه های روغنی مهمترین فاکتور، بذر است و تا زمانی که مشکل بذر حل نشود بعید است که کشاورزان رغبتی برای کشت این محصولات پیدا کنند چون به عینه کاهش راندمان را در هر سال تجربه کرده اند.

نوروزی در ادامه گفت: مرکز تحقیقات و اصلاح نهال و بذر شرکت دانه های روغنی استان گلستان چهار رقم بذر را تولید کرده که سه رقم از آن ها در استان به صورت آزمایشی کشت شدند و در صورتی که راندمان خوبی داشته باشد در سال های بعد می تواند جایگزین بذرهای وارداتی شود.

تولید کلزا در سه سال اخیر تحت تاثیر وضعیت بازرگانی و فنی قرار گرفته است

رضا علی جعفری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: بحث تولید کلزا در سه سال اخیر تحت تاثیر وضعیت بازرگانی و فنی قرار گرفته است، زیرا بذر کلزا هیبرید و وارداتی بوده است که به دلیل مشکلات و تحریم ها در این سال ها بذر وارداتی نداشتیم و ۲ سال است که تولید بذر هیبرید در کشور آغاز شده است.

وی در ادامه افزود: به دلیل آن که تولید بذر هیبرید نیازمند شرایط خاصی است، طبیعی است که در ابتدای راه مشکلاتی در خصوص بحث کیفیت بذر داشته باشیم.

وی ادامه داد: بحث بازرگانی محصول در خرید و تامین به موقع بهای کلزا مزید بر علت شد تا امسال کشاورزان استقبال خوبی برای کشت کلزا نداشته باشند.

بذرهای آزمایشی وارداتی به موقع وارد استان نشدند

جعفری گفت: سه یا چهار بذر ازکشور آلمان وارد کردیم که به صورت الگویی کشت شدند و اگر نتایج خوبی را در امسال داشته باشیم در سال آینده واردات این بذرها را خواهیم داشت. همچنین هماهنگی هایی هم با شرکت های استرالیایی برای وارد کردن بذر انجام دادیم و این بذرها در دو مرحله وارد کشور شدند و در استان های خوزستان و کرمانشاه کشت شدند. در مرحله سوم قرار بود که در گلستان کشت شود ولی به دلیل اینکه به موقع وارد نشدند و زمانی وارد شدند که تاریخ بهنگام کشت را از دست دادیم، کشت نشدند.

وی تصریح کرد: وضعیت بذرهای تولیدی کشور امسال نسبت به سال های گذشته بهتر شده است و تاکنون مرحله سبز بسیار خوبی دارد، زود است برای قضاوت و بایستی تا مرحله برداشت آن ها را پایش کرد.

کاهش بارندگی سال گذشته به کشاورزی گلستان آسیب زد

وی گفت: ما اگر بذرهای مناسب و مدیریت خوب هم داشته باشیم در شرایطی مثل سال گذشته کاهش بارندگی و نزولات موجب کاهش محصولات خواهد شد. بذرهای هیبرید نیازمند شرایط خاصی است و کافی است که شرایط اقلیمی متناسب با هیبرید نباشد وآن را تحت تاثیر قرار دهد.

جعفری همچنین اظهار کرد: کیفیت سموم وارد شده از کشورهای چین، پاکستان و هند متفاوت با سموم وارد شده از دیگر کشورها است، ولی همه این عدم کارایی و موثر بودن به کیفیت سم بر نمی گردد و زمان مناسب سم پاشی و شرایط اقلیمی هم موثر است.

وی خاطرنشان کرد: کارایی سموم در بهترین شرایط بیش از ۸۰ درصد نیست و بحث سم در حال حاضر در حاشیه است و روش های دیگری برای کمک به کاهش نسل آفت ها وجود دارد.

کلزا و دانه های روغنی از محصولات پر در آمد استان به شمار می روند و به دلیل این که صنایع تبدیلی آن نیز در استان موجود است ارزش افزوده خوبی برای استان دارند، اما نظارت ضعیف و وجود بذرهای کیفیت پایین باعث شده تا کشاورزان رغبتی برای کاشت این محصول نداشته باشند و به نوعی اقتصاد استان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهند. موضوعی که البته بحث خرید هم در آن بی تاثیر نبود زیرا به عقیده کارشناسان سویا و دانه های روغنی انحصاری شده و به همین دلیل کشاورزان از بهبود وضعیت کشت آن نا امید هستند و معتقدند این محصولات با قیمت ارزانتر وارد کشور شده و صنایع تبدیلی نیز نیز برای خرید محصولات به سراغ آن ها نمی روند.

چهار شنبه 10 دی 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد