ضرورت ورود سیمان به بورس کالا، دولت نگاهش را به صنعت سیمان تغییر دهد

پنج شنبه 4 دی 1393   سرویس

اتابک در گفت‌وگو با ماین نیوز:

دولت نگاهش را به صنعت سیمان تغییر دهد

ضرورت ورود سیمان به بورس کالا

گروه صنایع معدنی >سیمان - رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: دیگر به صلاح دولت نیست که با سیاست‌های قدیمی در قیمت‌گذاری و مسائل مرتبط با صنعت سیمان کشور دخالت کند.

دولت نگاهش را به صنعت سیمان تغییر دهد

سیدمحمد اتابک در گفت‌وگو با این خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به سوال که آیا بحث جدیدی درباره قیمت‌گذاری سیمان مطرح شده است یا خیر؟ توضیح داد: به نظر ما سیمان را باید به بورس کالا ببریم و دیگر به صلاح دولت نیست که امروز همان رفتاری را با صنعت سیمان داشته باشد که در گذشته داشت. زمانی در کشور 10 میلیون تن کسری سیمان داشتیم و حالا با مازاد تولید 20 میلیون تنی سیمان مواجه هستیم و 16 میلیون تن کلینکر هم روی زمین داریم.

وی تاکید کرد: دولت باید نگاهش را به صنعت سیمان تغییر دهد و چاره‌ای جز این وجود ندارد.

او با بیان اینکه در ابتدا اعتقاد داریم که صادرات سیمان باید از طریق رینگ صادراتی بورس کالا انجام شود، خاطرنشان کرد: بعد از آن می‌توانیم به توافق برسیم که سیمان وارد بورس کالا شود. فعلا نیز بحث انجمن بر سر رفتن صادرات سیمان به رینگ صادراتی بورس کالا است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد با عرضه سیمان در بورس کالا قیمت این محصول در بازار افزایش پیدا کند و آیا دلیل مخالفت دولت نیز همین موضوع است؟ به ماین نیوز اظهار کرد: اتفاقا با توجه به مازاد عرضه‌ای که داریم، شاید حتی امکان افزایش قیمت وجود نداشته باشد. دولت هنوز در مورد عرضه سیمان در بورس کالا ابراز مخالفت نکرده و در حال بررسی این موضوع است. انجمن سیمان هم در حال بررسی بیشتر این موضوع بوده و این موضوع را با توجه به پراکندگی جغرافیایی کارخانه‌های سیمان در کشور نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

اتابک بار دیگر با اشاره به اینکه هم‌اکنون 20 میلیون تن سیمان تولیدی مازاد بر مصرف در کشور داریم و 16 میلیون تن هم موجودی کلینکر کارخانه‌ها روی زمین است، به ماین نیوز عنوان کرد: این میزان مازاد سیمان و کلینکر بسیار زیاد است. از سوی دیگر مصرف سیمان در کشور کاهش پیدا کرده و حتی رشد مصرف در سال گذشته و امسال منفی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که در بخش ساختمان با توجه به فرهنگ‌سازی‌های انجام شده مصرف سیمان بتواند دوباره به رشد بازگردد. البته از 20 میلیون تن مازاد سیمان تولیدی در کشور 12 میلیون تن صادر شده است و مشتری خارجی برای سیمان صادراتی ایران نیز وجود دارد. اگر مسائل مربوط به انتقال ارز حل شود، قطعا روند صادرات سیمان بهتر نیز خواهد شد. هم‌اکنون 59 درصد از کل صادرات سیمان ما به عراق انجام می‌شود و برگشت ارز آن نیز به صورت ریالی است.

 

پنج شنبه 4 دی 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد