خرید تضمینی ۶.۷ میلیون تن گندم در سال جاری واردات گندم افزایش نیافته است

چهار شنبه 26 آذر 1393   سرویس

معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌‌وگو با فارس خبرداد

خرید تضمینی ۶.۷ میلیون تن گندم در سال جاری / واردات گندم افزایش نیافته است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات گندم در سال جاری افزایش نیافته است، گفت: امسال ۶.۷ میلیون تن گندم به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری شد و نیاز کمتری به واردات است.

خبرگزاری فارس: خرید تضمینی ۶.۷ میلیون تن گندم در سال جاری / واردات گندم افزایش نیافته است

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه چرا واردات گندم در 8 ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، گفت: سال 92 دولت برای تأمین نیاز داخلی و جبران کمبود تولید کشور مصوب کرده بود که مقدار 7 میلیون تن گندم وارد شود.

وی افزود: واردات این 7 میلیون تن به دلیل مشکلات انتقال ارز محقق نشد و بخشی از گندم خریداری شده سال گذشته،در سال جاری وارد کشور شد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه افزایش میزان واردات امسال ربطی به کمبود گندم ندارد، گفت: چون مسائل انتقال ارز در سال گذشته محقق نشد، امسال بخشی از گندم خریداری شده به کشور وارد شد و این اتفاق نشان می‌دهد، میزان گندم وارداتی در سال جاری نسبت به سال قبل بیشتر بوده است

بخشنده اظهار داشت: میانگین خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال‌های 91 و 92  در دولت قبل به میزان 3 میلیون تن بوده است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم در سال 91 تقریبا 1.2 میلیون تن و در سال 92 معادل 4.7 میلیون تن و در این دو سال حدود 6 میلیون تن بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال جاری مقدار 6.7 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده و بنابراین نیاز وارداتی گندم هم کمتر است.

براساس این گزارش، بر اساس آمار گمرک در 8 ماهه سال جاری گندم با یک میلیارد و 299 میلیون دلار به ارزش 3.79 درصد عمده‌ترین کالای وارد کشور بوده که در مقایسه با مدت مشابه خود از لحاظ ارزش 67.40 درصد رشد داشته است.

 

چهار شنبه 26 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد