زمزمه عرضه مجدد سیمان در بورس کالا با آمادگی وزارت صنعت

یک شنبه 2 آذر 1393   سرویس

زمزمه عرضه مجدد سیمان در بورس کالا با آمادگی وزارت صنعت

به گزارش ماين نيوز، ارائه سیاست های اقتصادی دولت در قالب بسته خروج از رکود غیر تورمی و اعطای وظیفه تنظیم و آزادسازی قیمت محصولات مختلف به بورس کالا، باعث شد تا بار دیگر زمزمه عرضه سیمان در بورس کالای ایران مطرح شود.
در این بین رکود حاکم در بازار سیمان نیز مزید بر علت شد تا مسئولان و مدیران شرکت های سیمانی جلساتی را به منظور بررسی عرضه دوباره سیمان در تالار داخلی و صادراتی بورس کالای ایران برگزار کنند.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان در تازه رین اظهار نظر خود اعلام کرده است که انجمن موافق عرضه مجدد سیمان در بورس کالای ایران است؛ اما نظر نهایی را باید وزارت صنعت، معدن و تجارت بدهد.
به گفته عبدالرضا شیخان، امروز بهترین زمان برای دولت است تا از طریق بورس کالا به آزادسازی قیمت سیمان اقدام کند؛ چرا که حجم عرضه بیشتر از تقاضاست و به دلیل آرامش و رکود بازار، هیچ مشکلی در زمینه قیمت و تامین نیاز مصرف کنندگان ایجاد نمی شود.
شیخان با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی فعالان صنعت سیمان برقراری نظم و قانونمند شدن صادرات این محصول است، گفت: بورس کالای ایران می تواند به روند صادرات هدفمند سیمان نظم دهد که از این رو انجمن سیمان صادرات کل سیمان کشور از طریق بورس کالا را به وزارت صنعت پیشنهاد خواهد داد؛ به طوری که صادرات مستقل از سوی شرکت های سیمانی ممنوع شود تا شاهد فروش یکپارچه سیمان کشور در بازارهای جهانی باشیم.
با این تفاسیر در شرایطی که انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان موافقت خود را در خصوص عرضه مجدد سیمان از طریق بورس کالا اعلام کرده و از ارسال نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اتخاذ نظر نهایی این وزارتخانه خبر می دهد، مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت در گفت وگویی درباره آغاز عرضه سیمان در بورس کالای ایران گفت: اگر انجمن تولیدکنندگان سیمان به این جمع بندی رسیده است که عرضه صادراتی سیمان از طریق بورس کالا به نفع این صنعت است، وزارت صنعت نیز مانعی برای آغاز صادرات سیمان از بورس کالا نمی بیند.
خسروتاج با اشاره به اینکه عرضه داخلی سیمان هنوز در بورس کالا مشخص نیست، تاکید کرد: اگر تولید کنندگان سیمان بتوانند در قالب عرضه در بورس، بازار صادرات سیمان را سر و سامان و توسعه بدهند و از رقابت مخرب جلوگیری کنند، وزارت صنعت موافق صادرات سیمان از بورس کالاست.
براساس این گزارش، پذیرش و عرضه سیمان در بورس کالای ایران به تیرماه سال 89 برمی گردد و در مدتی که تولیدکنندگان سیمان در بورس حضور داشتند، بیش از یک میلیون تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت؛ اما رفته رفته به دلیل اعمال محدودیت های قیمتی از سوی دولت وقت در معاملات بورس کالای ایران و اجبار فروش سیمان به نرخ های مصوب در بورس، تولیدکنندگان این محصول را برای ادامه معاملات در بورس دلسرد کرد و عرضه این محصول در خرداد سال 90 متوقف شد.
اما اکنون رویکرد منطقی و واقع بینانه دولت تدبیر و امید به بورس کالا، این نوید را به تولیدکنندگان سیمان می دهد که پس از آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی و سایر کالاهای موجود در بورس کالا، بازار سیمان نیز با قیمت گذاری واقعی در بورس کالا با نرخ گذاری دستوری خداحافظی کند که در مرحله اول صادرات سیمان از بورس در برنامه مسوولان قرار دارد.بورس سیمان کارگزاری     

یک شنبه 2 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد