اعتراض بی‌حاصل به واردات ممنوع برنج/ منشاء واردات مشخص نشد

سه شنبه 23 تیر 1394   سرویس

خبرگزاری فارس: اعتراض بی‌حاصل به واردات ممنوع برنج/ منشاء واردات مشخص نشد

در حالی که واردات برنج به علت رونق بخشی به بازار داخلی این محصول از سال گذشته ممنوع شده است، آمار گمرک از واردات 243 میلیون دلار به سهم ارزشی 2.35 درصد از این محصول به کشور حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در دو سال گذشته واردات برنج بسیار مورد بحث بوده است، چرا که با توجه به وفور واردات در سال‌های قبل بخش قابل توجهی برنج مازاد در کشور وجود دارد و همین موضوع منجر به رکود در بازار این محصول شده است.

از طرفی رکود حاکم بر بازار این محصول در سال‌های اخیر به یکی از معضلات جدی کشور تبدیل شده است چنانچه دولت در سال گذشته برای حل آن طرح خرید توافقی برنج را به اجرا در آورد و به این ترتیب تا حدودی توانست بازار بی‌رمق برنج را رونق بخشد.

بر این اساس در کنار طرح خرید توافقی برنج در سال گذشته، واردات برنج نیز ممنوع شد، ولی آثار این ممنوعیت هرگز نمایان نشد زیرا سال گذشته حدود یک میلیون تن برنج به کشور وارد شد و طبق آمار گمرک در سه ماهه ابتدای امسال با واردات 243 میلیون دلار به سهم ارزشی 2.35 درصد این محصول دومین محصول کشاورزی وارداتی به کشور بوده است.

براساس این گزارش: سال گذشته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج را به ثبت سفارش‌های قبلی نسبت می‌دادند اما امسال پس از اعلام آمار سه ماهه ابتدای سال 94 در مورد واردات برنج عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاورز می‌گوید ما هم نسبت به آماری که گمرک برای واردات برنج در بهار اعلام کرده معترض هستیم.

براساس این گزارش: معاون وزیر واردات برنج را کماکان ممنوع اعلام می‌کند و می‌گوید نامه‌ای برای پیگیری آمار منتشر شده در مورد واردات برنج به گمرک نوشته شده و منتظر جواب آن هستیم.

این در حالی است که علی معقولی معاون مرکز واردات گمرک و امور مناطق آزاد و ویژه در مورد اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید: گمرک بدون داشتن مستند قانونی حتی اجازه ورود یک کیلوگرم برنج نیز به داخل کشور نمی‌دهد و بدون قرنطینه که مسئولیت آن بر عهده وزارت بهداشت است، امکان ورود برنج وجود ندارد.

این مسئول می‌گوید: همه امور در گمرک بر اساس قانون و مجوز دستگاه‌ها انجام می‌شود و برای واردات برنج نیاز به مجوزهای استاندارد و بهداشت و ثبت سفارش بوده است.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور هم با انتقاد از اینکه آمار درستی از سرانه مصرف برنج در کشور وجود ندارد، می‌گوید: وزیر جهاد و معاونانش باید با هم همدل شوند و همگی در اعلام آمار و ارقام یک رقم واحد را اعلام کنند.

وی بازار برنج را راکد و اشباع توصیف می‌کند و می‌گوید امسال حتی  به واردات یک گرم برنج نیاز نداریم.

براساس این گزارش: اظهارات مسئولان درباره واردات برنج چند سؤال را به ذهن متبادر می‌کند، نخست اینکه اگر این برنج‌ها بدون مجوز واردشده، چگونه به ثبت گمرک رسیده است و اگر با مجوز وزارتخانه وارد کشور شده پس چرا مسئولان واردات آن را کماکان ممنوع اعلام می‌کنند، اگر هم این برنج‌ها از ثبت سفارشات قبلی است چرا مسئولان مانند گذشته به این موضوع اعتراف نمی‌کنند، آیا قصد آنها فرافکنی است یا واقعا آمار و ارقام دقیقی از مجوزها صادر شده و تمدید آنها در اختیار نیست؟!

سه شنبه 23 تیر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد