برنج‌های ایرانی و وارداتی شناسنامه‌دار شوند/ کنترل آلودگی‌ با شناسنامه‌دار شدن محصول

دو شنبه 22 تیر 1394   سرویس

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج ایران گفت: با شناسنامه‌دار کردن برنج داخلی و خارجی آلودگی‌های احتمالی برنج به راحتی قابل پیگیری می‌شود.

خبرگزاری فارس: برنج‌های ایرانی و وارداتی شناسنامه‌دار شوند/ کنترل آلودگی‌ با شناسنامه‌دار شدن محصول

غلامرضا خانکشی‌پور دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: پس از اعمال استاندارهای سفت و سخت برای واردات برنج سالم به کشور مباحثی که در گذشته در مورد برنج‌های آلوده مطرح بود خوشبختانه دیگر مطرح نیست.

وی با بیان اینکه در مرزها و مبادی ورودی روی برنج‌های وارداتی کنترل لازم انجام می‌شود، افزود: اما پیشنهاد من برای جلوگیری از تکرار این گونه مسائل شناسنامه‌ دار کردن برنج ایرانی و خارجی است.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج ایران تصریح کرد: برنج از هر کجا که تأمین شود باید محل کشت و آبی که برای آن مصرف می‌شود کاملا مشخص باشد.

خانکشی‌پور بیان داشت: با شناسنامه‌دار شدن برنج مبدا و برند آن کاملا مشخص می‌شود و بنابراین مصرف‌کننده با خیال راحت می‌تواند محصول خریداری شده از بازار را مصرف کند.

وی افزود: وقتی برنج در بازار اشباع می‌شود مدت خواب محصول یعنی زمانی که فروشنده برای به فروش رساندن آن لازم دارد طولانی می‌شود و با طولانی شدن زمان نگهداری ممکن است حشرات مخصوصی در برنج ایجاد شود.

خانکشی‌پور تصریح کرد: بنابراین فروشنده برای از بین رفتن این حشرات ممکن است از روش‌های غیر استاندارد استفاده کند که با شناسنامه‌دار کردن برنج این مسائل به راحتی قابل پیگیری است.

وی با بیان اینکه بازار برنج اشباع است، گفت: در بازار این محصول برای فروش رقابت بر سر کاهش قیمت وجود دارد.

دو شنبه 22 تیر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد