تولید ۱۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی/بخش بزرگی از خودکفایی به مدیریت وابسته است/ تولید سالانه ۱.۲ میلیارد قطعه جوجه یکروزه در کشور

شنبه 20 تیر 1394   سرویس

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر با بیان این که بخش بزرگی از خودکفایی به مدیریت وابسته به مدیریت است، گفت: سالانه ۱۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی و ۱.۲ میلیارد قطعه جوجه یکروزه در کشور تولید می‌شود.

خبرگزاری فارس: تولید ۱۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی/بخش بزرگی از خودکفایی به مدیریت وابسته است/ تولید سالانه ۱.۲ میلیارد قطعه جوجه یکروزه در کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس امروز در پنجمین نشست اتاق گفت‌وگو با خبرنگاران که با حضور مسعود شریعتی مدیرعامل شرکت چینه، مجتبی نوروزی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و مهدی آل ابراهیم مدیرعامل شرکت خوراک دام پارس در بنیاد اقتصادی کوثر برگزار شد، به مباحثی در مورد زنجیره تأمین و فرآوری خوراک دام، طیور و آبزیان پرداخته شد.

در این نشست مجتبی نوروزی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر گفت: در هر مزرعه پرورش دام، طیور و آبزیان حدود 80 درصد هزینه‌های یک فارم مربوط به خوراک است.

وی افزود: تغذیه امروز به عنوان یک فاکتور بسیار اساس در کاهش قیمت تمام شده مصون حائز اهمیت است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر تصریح کرد: تنوع جیره و نهاده‌های تشکیل‌دهنده غذایی در دسترسی به یک ضریب تبدیل مناسب در هر حوزه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

نوروزی تصریح کرد: با توجه به حجم جوجه‌ریزی در سال در زمینه طیور و مرغ گوشتی و طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی بین یک میلیارد و 200 میلیون تا یک میلیارد و 350 میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی در سطح کشور توزیع می‌شود و در نتیجه آن تولید یک میلیون و 850 هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری کشاوری کوثر بیان داشت: عوامل تولیدکننده شیر ارتباط مستقیم با جیره و بالانس غذایی دارند.

وی افزود: حتی در تولید گوشت قرمز و آبزی‌پروری هم جیره غذایی و ضریب تبدیل مؤثر و مطرح است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر تصریح کرد: سازمان اقتصادی کوثر با تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های علمی و فنی و با استفاده از ظرفیت علمی کشور در زمینه تغذیه همواره به دنبال ارائه و تولید محصولاتی است که بتواند با ضریب تبدیل مناسب کمک شایانی به تولید کند.

نوروزی با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: این کشور از نظر وضعیت جغرافیایی دارای یک قابلیت‌هایی است که اگر از آن به درستی استفاده شود توان تولید 300 میلیون تن محصولات کشاورزی در سال وجود دارد، در حالی که طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی تولید در حال حاضر حدود 100 میلیون تن است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر اظهار داشت: با توجه به  زیر ساخت‌ مرغ گوشتی در کشور با همین شرایط توان تولید 3 میلیون تن گوشت مرغ در سال وجود دارد، در حالی که فعلا کمتر از 2 میلیون تن در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: اگر برای صادرات برنامه‌ریزی درست انجام شود، هیچ وقت شاهد جوجه 200 تا 700 تومانی در کشور نخواهیم بود، در حالی که قیمت تمام شده آن در کشور بین 950 تا هزار تومان است.

نوروزی با بیان اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس و قفقاز سالی دو میلیون تن گوشت وارد می‌کنند، تصریح کرد: سهم ما از این صفر است در حالی  با برنامه‌ریزی امکان صادرات یک میلیون تن گوشت مرغ وجود دارد.

وی افزود: با توجه به تولید گوشت مرغ حلال و شرعی برخی از کشورها اطراف و مسلمان حاضرند، گوشت مرغ را با قیمت 200 تومان گران‌تر از ما خریداری کنند.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذرای کشاورزی کوثر اظهار داشت: تولید کننده در هر کیلو تخم مرغ در حال حاضر بین 500 تا 800 تومان متضرر می‌شود.

نوروزی بیان داشت: دو سال پیش قراردادی را برای صادرات تخم مرغ با کشور عراق بستیم که در محموله سوم صادراتی قیمت تخم مرغ در کشور حدود 200 تومان افزایش یافت و بلافاصله پس از این افزایش قیمت با ابلاغیه یک مدیرکل جلوی صادرات تخم مرغ گرفته شد و محموله‌های شرکت رام طیور به کشور بازگشت و تمامی محموله صادراتی در فصل گرما از بین رفت.

وی افزود: تصمیم‌گیران متعدد در وزارتخانه‌های متعدد مانع شکل‌گیری صادرات است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر با بیان اینکه گناه سوء مدیریت‌ها را به گردن تحریم‌ها نیاندازیم، بیان داشت: در زمینه واردات نهاده‌های مورد نیاز جمعیت دام و طیور کشور تحریم‌ها مشکل خاصی برای ما ایجاد نکرده و این طور نیست که بعد از رفع تحریم‌ها قیمت‌ نهاده‌های وارداتی کاهش چشمگیری یابد.

نوروزی گفت: تفکر حاکم بر بعضی از مسئولان در بعضی وزارتخانه واردات محور است و این تفکر باید عوض شود.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر تصریح کرد: ما توان و استعداد تولیدی برخی محصولات را در کشور داریم و از توان و استعداد تولید برخی محصولات برخوردار نیستیم، بنابراین می‌توان با تبادل محصولات با کشورهای دیگر این نیازها را برآورده کرد.

نوروزی گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است، بنابراین متولیان باید به جد روی کشت فراسرزمینی سرمایه‌گذاری کنند و برخی از نیازهای داخلی را از این طریق تأمین کرد.

وی افزود: در شمال کشور پس از برداشت برنج امکان کشت سویا وجود دارد و می‌توان بخشی از نیاز به این محصول را از این طریق تأمین کرد.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر تصریح کرد، این امور نیازمند ترویج است و باید به کشاورز این مسائل را آموزش داد.

وی افزود: بدون در نظر گرفتن گرایشات و سیاسی کاری باید کارهای مثبت در کشور مثل خودکفایی در تولید گندم و صادرات آن در زمان اسکندری وزیر سابق مورد تقدیر و تشکر واقع شود.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری کوثر تصریح کرد: صادرکننده‌های ما سود مقطعی را به سود دائم ترجیح می‌دهند.

وی بیان داشت: برای تأمین نیازهای داخلی و کاهش واردات در برخی محصولات مثل گندم می‌توان با افزایش بهره‌وری و بکارگیری تجربیات کشاورزان نمونه تولید را افزایش، واردات را کاهش و خودکفا شد.

نوروزی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه یکی از موانع صادراتی ما قیمت تمام شده بالای محصولات تولیدی است برای کاهش هزینه‌ها چه می‌توان کرد، گفت: کشورهای مثل عراق متقاضی مرغ و تخم مرغ کشور هستند، بنابراین می‌توان با حمایت از تولید در مناطق مرزی و نزدیک به این قبیل کشورها، هزینه حمل و نقل را کاهش و شرایط صادرات را افزایش داد.

* بخش بزرگی از خودکفایی به مدیریت وابسته است

در ادامه این نشست مسعود شریعتی مدیرعامل شرکت چینه اظهار داشت: شرکت چینه حدود 40 سال در حال فعالیت مدام به عنوان یکی از دو شرکت تولیدکننده خوراک دام در کشور است و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های خوراک طیور و اولین تولیدکننده خوراک آبزیان، طیور و کنستانتره‌های طیوری در کشور است.

وی افزود: ظرفیت اسمی این شرکت 50 هزار تن در سال و تا سقف 100 هزار تن به صورت خوراک پودری ظرفیت دارد و 30 تا 40 هزار تن هم ظرفیت عملی آن در سال است.

شریعتی تصریح کرد: شرکت‌های برند تولیدکننده خوراک برای حفظ بازار خود به سمت اخذ گواهینامه‌های مختلف می‌روند و ما هم کد IR را از سازمان دامپزشکی کسب کرده و دارای مجوز صادرات هستیم.

وی با اشاره به محدودیت منابع آبی کشور گفت: بنابراین نیاز بازار در حوزه آبزیان خوراکی می‌باشد که آلودگی کمتری برای آب ایجاد کند و در این راستا پروژه خوراک اکسترور رادر دستورکار داریم.

مدیرعامل شرکت چینه تصریح کرد: به دلیل رعایت موازین دقیق بهداشتی این شرکت با توجه با ارتباط تجاری با شرکت اجداد زربال که بهترین شرکت تولید جوجه یک روزه مرغ مادر است، به طور انحصاری خوراک این شرکت را تأمین می‌کند.

شریعتی بیان داشت: عدم استفاده از هرگونه مواد افزودنی نظیر آنزیم‌ها و محرک‌های رشد در خوراک طیور شرکت چینه را از سایر شرکت‌های خوراک جدا ساخته است به طوری که مزارعی که از خوراک طیور استفاده می‌کنند کاملاً محصول ارگانیکی تولید می‌کنند.

مدیرعامل شرکت چینه تصریح کرد: امروز خوراکی که از چینه در مزارع مختلف آبزی‌پروری استفاده می‌شود از لحاظ تقویت ایمنی سیستم بدنی آبزیان بسیار مؤثر است، چنانچه مزارعی که برای پرورش ماهی قزل‌آلا از خوراک تولیدی چینه استفاده کردند کمتر به ویروس VHS درگیر می‌شوند.

شریعتی افزود: کنستانتره چینه هم یک کنستانتره ویژه است و تولید آن نتیجه مواد اولیه و مرغوب و به کارگیری‌های فناوری‌های جدید است.

وی افزود: علیرغم تولید کنستاتره طیور در داخل کشور در حال حاضر این محصول با تعرفه 4 درصد وارد کشور می‌شود که با ارسال دو نامه به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت از آنها خواسته‌ایم تا این موضوع مورد بازنگری قرار گیرد.

وی افزود: از آنها خواسته‌ایم تا واردات کنستانتره را هم در فهرست اقلام وارداتی که مشمول تعرفه می‌شود، وارد کنند و این موضوع از جانب حجتی برای بررسی به معاون امور تولیدات دامی سپرده شده است.

شریعتی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا وابستگی کشور به واردات خوراک دام و طیور قابل توجه است و هنوز نتوانسته‌ایم به طور چشم‌گیری این وابستگی را کاهش دهیم، گفت: بخشی از خودکفایی در تولید محقق شده است، اما در کنار کارهای انجام شده هنوز هم جا برای تلاش وجود دارد.

وی با‌ اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی گفت: بخش بزرگی از خودکفایی مدیریت درست است و مدیریت درست هم به معنای عدم خام فروشی است ضمن اینکه تمام دنیا در مباحث مختلف به یکدیگر وابسته است.

مدیرعامل شرکت چینه بیان داشت: تبدیل نهاده به ارزش افزوده در مناطق محروم یک کار بزرگ است و نظام باید با مدیریت این تولیدات شرایط صادرات را فراهم کند.

شریعتی بیان داشت: کشوری مثل ترکیه با پاداش‌های صادراتی به تولید‌کنندگان انگیزه تولید و شرایط صادراتی را برای تولید‌کنندگانش فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه حمایت مدیریت است و به حتما به معنای پرداخت یارانه نیست، تصریح کرد: سیستم نظارت واردات اگر هدفمند نباشد کشاورز نابود می‌شود.

مدیرعامل شرکت چینه افزود: برای حل معضل صنعت تولید طیور اگر واردات کمتر و تولیدی داخلی با ارزش افزوده همراه شود قطعا مشکلات کمتر خواهد شد.

شریعتی بیان داشت: سیاستگذاران کلان اقتصادی باید بدانند که مدیریت دوران پس از تحریم سخت‌تر از دوران تحریم است چرا که در این دوران نقدینگی زیاد می‌شود و شرایط برای واردات افزایش می‌یابد.

* تولید خوراک دام و طیور با پودر خون و پودر طیور

در ادامه این نشست مهدی آل ابراهیم مدیرعامل شرکت خوراک دام پارس گفت: شرکت پارس قدیمی‌ترین شرکت در صنعت خوراک دام و طیور با ظرفیت اسمی 50 هزار تن و ظرفیت عملیاتی 35 هزار تن است.

وی با بیان اینکه شرکت به مسائل بهداشتی اهمیت زیادی می‌دهد، گفت: یکی از معضلات بزرگ تولید خوراک در کشور شرکت‌هایی است که بدون درنظر گرفتن استانداردها اقدام به تولید می‌کنند.

مدیرعامل شرکت خوراک دام پارس بیان داشت: بیش از 300 کارخانه خوراک دام در ایران و بیش از 60 کارخانه تولید این محصولات در تهران وجود دارد که هرکدام بدون توجه به استانداردها تولید می‌کنند.

وی افزود: صادرات نیازمند توجه و حمایت از تولیدکنندگان است.

آل ابراهیم در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود برخی تولید‌کنندگان خوراک دام، طیور و آبزیان از نهاده‌های اصلی برای تولید استفاده نمی‌کنند، گفت: امکان تخلف وجود دارد، زیرا همان طور که گفتم تعداد زیادی شرکت تولیدی خوراک دام و طیور وجود دارد که برخی از آنها ممکن است برای کاهش هزینه‌های تولید به جای استفاده از جو از پودر خون و یا حتی ضایعات نئوپان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از 35 کارخانه بازدید کرده‌ام گفت: هیچ کدام از این کارخانه‌ها را در حال فعالیت ندیدیم و همه مدعی بودند که به محض ورود شما نهاده جو ما تمام شده است در حالی که باید بگویم این کارخانه‌ها به جای نهاده جو از پودر خون و از پودر طیور در خوراک طیور استفاده می‌کنند.

آل ابراهیم با بیان اینکه حتما برندهای معتبر از نهاده‌های اصلی استفاده می‌کنند، گفت: اظهار داشت: برخی از کارخانه‌ها محصولاتشان را زیر قیمت به بازار عرضه می‌کنند و اغلب این کارخانه‌ها از موادی غیر از نهاده اصلی در تولید خوراک استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت خوراک دام پارس اظهار داشت: بعضی وقت‌ها این امر به دام یا طیور آسیب نمی‌زند، بلکه آسیب آن به انسان و مصرف‌کننده نهایی است.

شنبه 20 تیر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد