برنامه‌ریزی برای افزایش تولید، فرآوری و صادرات نخود در استان کرمانشاه

چهار شنبه 17 تیر 1394   سرویس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اعلام کرد: کرمانشاه بزرگ‌ترین تولیدکننده نخود در کشور است و به همین دلیل برنامه‌ریزی دقیقی برای افزایش تولید، فرآوری و صادرات آن در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته است.

خبرگزاری فارس: برنامه‌ریزی برای افزایش تولید، فرآوری و صادرات نخود در استان کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، روابط عمومی جهاد کشاورزی کرمانشاه گزارش داد: علی‌اشرف منصوری در کارگروه توسعه کشاورزی استان گفت: کل سطح زیر کشت نخود استان، حدود 125 هزار هکتار است که طبق برنامه‌ریزی 5 ساله باید به 200 هزار هکتار برسد.

وی سطح زیر کشت نخود مکانیزه را 10 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در نظر داریم طی 5 سال، میزان کشت نخود مکانیزه استان به حدود 60 هزار هکتار برسد.

این مسوول، با بیان این که سطح زیر کشت نخود پاییزه در استان حدود 5 هزار هکتار است، تصریح کرد: طی برنامه 5 ساله قصد داریم میزان سطح زیر کشت پاییزه محول را به 50 هزار هکتار برسانیم.

منصوری با اشاره به مزایا و معایب کشت نخود به صورت بهاره و پاییزه، گفت: قصد داریم کشت ارقام پاییزه را به سرعت توسعه دهیم چرا که این ارقام باعث دو برابری عملکرد و افزایش درآمد کشاورزان شده و از طرفی این ارقام به دلیل پابلندی امکان برداشت با کمباین را داشته و در نتیجه هزینه کشاورزان را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: نخود محصولی است که در حاصلخیزی خاک و افزایش تولید محصول بعدی مثل گندم و جو تاثیرگذار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه خاطرنشان کرد: به منظور فرآوری نخود، سازمان جهاد کشاورزی تمام محصولات غذایی تهیه شده از نخود را در قالب کتابچه‌ای برای آشنایی با این محصول جمع‌آوری کرده است و به زودی به سرمایه‌گذاران معرفی خواهیم کرد.

وی افزود: برخی از صنایع فرآوری نخود در استان در حال احداث است و تعدادی دیگر نیز در راستای ارزش افزوده نخود ایجاد خواهند شد.

منصوری تصریح کرد: در راستای صادرات نخود نیز به صورت جدی اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیگیر اقتصادی کردن این محصول برای کشاورزان و ایجاد اشتغال در این زمینه هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه ضمن تشریح استعدادهای استان در زمینه دامپروری گفت: استان کرمانشاه دارای پتانیسل روبه روشدی در زمینه دامپروری و دارای ظرفیت قابل توجهی برای توسعه واحدهای گاوداری شیری است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز روزافزون جمعیت به مواد پروتئینی و لبنیاتی و نقشی که این محصول در سلامتی  جامعه دارد، توسعه واحدهای گاوداری شیری نیز در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قرار گرفته است.

منصوری با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای افزایش تولید شیر افزود: راه‌اندازی واحدهای راکد و نیمه‌تمام دامپروری، توسعه واحدهای موجود و ایجاد واحدهای بزرگ گاوداری شیری توسط شرکت‌های فعال از جمله برنامه‌های ما برای افزایش تعداد گاوهای شیری و در نتیجه افزایش تولید شیر است.

وی با اشاره به تولید سالانه 330 هزار تن شیر در استان کرمانشاه تصریح کرد: طی یک برنامه 5 ساله قصد داریم تولید شیر در استان را به بیش از 500 هزار تن برسانیم.

این مسوول گفت: لیست واحدهای راکد و نیمه‌تمام در اختیار شرکت آب منطقه‌ای، اداره کل محیط زیست استان و بانک کشاورزی قرار خواهد گرفت تا با ارائه تسهیلات و امکانات مورد نیاز، این واحدها بتوانند مجدد با حداکثر ظرفیت در استان فعال شوند.

وی یادآور شد: در رابطه با ایجاد واحدهای جدید، لیست این واحدها نیز مشخص و ظرفیت استان در نقاط مختلف تعیین شده و پس از ابلاغ تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی می‌توان با ایجاد واحدهای بزرگ گاوداری شیری، گامی مهم و اساسی در دامپروری استان برداشت.

چهار شنبه 17 تیر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد