شرایط مورد نیاز برای رسیدن به بورس ایده آل

چهار شنبه 26 آذر 1393   سرویس

بازار سهام به عنوان دماسنج اقتصاد کشور است که نمایانگر رویکردهای فضای اقتصادی و سیاسی کشور می باشد که در شرایط کنونی منجر به ایجاد فضایی پرتنش و ابهام برانگیز برای سرمایه گذاران شده است .

عظیم ثابت مدیر امور بازار گردانی شرکت تأمین سرمایه آرمان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان مطالب فوق و با اشاره به جذب نقدینگی موجود در کشور به سپرده های بانکی گفت: با توجه به سلب اطمینان سرمایه گذاران از بازار سهام و همچنین ایجاد نرخ های رقابتی در سپرده های بانکی این امر منجر به ورود سرمایه ها به بانک ها شده که در نهایت آسیب های جدی را به تولیدکنندگان محصول وارد می نماید .

وی در ادامه خواستار نظارت هرچه بیشتر نهادهای دولتی در راستای میزان نرخ سود سپرده های بانکی شد و افزود: در حال حاضر با توجه به دستورالعمل شورای ارز و اعتبار، مبنی بر نرخ 22 درصدی سود سپرده های بانکی اما این در حالی است که هم اکنون اعطای سود 28 به برخی سپرده ها نیز گزارش شده است که این امر دستور مجدد رییس جمهور در راستای کاهش نرخ سودهای بانکی را در پی داشته است .

مدیر امور بازار گردانی و تأمین سرمایه آرمان با اشاره به دلایل بنیادی، تکنیکالی و همچنین سیاسی کاهش جهانی قیمت نفت خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی بیش از یک سوم بودجه دولت از فروش نفت تأمین می گردد که با توجه به کاهش شدید قیمت نفت نیازمند توجه بیشتر به منظور جلوگیری از وارد شدن لطمه به اقتصاد کشور می باشد .

ثابت، قیمت سهام شرکت های بورسی را از لحاظ بنیادی ارزنده توصیف کرد و گفت: بازگشت روند صعودی به شاخص بورس از عوامل متعددی تأثیر می پذیر که از جمله آن، توقف کاهش قیمت جهانی نفت، نتایج مثبت از مذاکرات هسته ای و همچنین کاهش نرخ سود بانکی می باشد .

وی روند کاهشی قیمت سهام شرکت های بورسی را از عوامل خارج از بازار سهام دانست و افزود: تغییر مدیریت سازمان بورس منجر به ایجاد فضایی جدید در بازار سهام می گردد اما این جابه جایی مدیریت می بایست قبل از سلب اطمینان سهامداران از آینده بازار سهام انجام می گرفت .

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: علی صالح آبادی در 10 سال اخیر کارنامه خوبی را کسب کرده است و همچنین موقعیت های مناسبی را در بازار ایجاد کرده بود که این جابه جایی مدیریتی تنها در راستای تغییر فضای بورس در نظر گرفته شده است .

ثابت در توصیه ای به سهامداران بازار سهام گفت: سهامداران بایستی با روش تحلیل بنیادی، سهام شرکت های پرپتانسیل را با دیدگاه میان مدت انتخاب و اقدام به سرمایه گذاری نمایند و در بازه زمانی کوتاه مدت نگران نوسانات نرخ سهم خود نباشند .

وی در پایان متذکر شد: در شرایط کنونی بازار سهام از پتانسیل های بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد و ورود به سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه هیچ توجیه اقتصادی نداشته و زیان مالی را برای سرمایه گذار در پی خواهد داشت.

چهار شنبه 26 آذر 1393
پرشین تحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد