آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.06.18


چهار شنبه 18 شهریور 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز چهارشنبه 94.06.18 در بازار برق بورس انرژی 5,926 مگاوات برق به ارزش 28 میلیارد و 634 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته، کاهش 48 درصدی را نشان می‌دهد.

توجه: همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود با وجود افزایش اندکی در حجم معاملات اما ارزش معاملات کاهش 48 درصدی را نشان می‌دهد؛ دلیل این امر این نکته است که حجم قابل توجهی از معاملات امروز را بار پیک و میان باری به خود اختصاص داده بودند که با توجه به ضریب کم آنها نسبت به بار پایه، در مجموع بازار کاهش ارزش معاملات را به همراه داشت.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز تغییر چندانی نداشت و کاهش 0.1 درصدی را به ثبت رساند.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشخص است روند نزولی و پرشتاب روزهای گذشته قیمت در معاملات امروز در محدوده 387,000 ريال متوقف شده است. در حال حاضر قیمت با مقاومت 385,000 ريال مواجه است و باید دید که موفق به عبور از آن خواهد شد یا خیر.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی، تمایل به خرید در نمادهای بار پیک، میان باری و کم باری در میان شرکت‌های توزیع نیروی برق مشهود بود به طوری که شاهد رونق معاملات در این نمادها بودیم. بیشترین حجم معاملات در بار پایه مربوط به سررسیدهای مهر ماه و بیشترین حجم معاملات در نمادهای پیک، میان باری و کم باری مربوط به سررسیدهای شهریور ماه بود.

در بازار امروز در سررسیدهای نزدیکتر با توجه به فروش عمده ظرفیت نیروگاهها در روزهای گذشته، فزونی تقاضا بر عرضه مشهود بود، کمبود عرضه در این سررسیدها موجب رقابت از سوی خریداران و افزایش اندکی در قیمت‌ها شد.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

بررسی روند نماد 13940629 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13940629 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است روند نزولی روزهای گذشته این نماد در معاملات امروز در محدوده 389,000 ريال متوقف و به ثبات رسیده است.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشخص است در طول دوره روندی پرنوسان و با فراز و نشیب زیادی همراه بوده و در انتهای دوره در قیمت 502,000 ريال به ثبات رسیده است.

در این نماد تا به امروز 1,173 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 17/06/1394 با 510 مگاوات می‌باشد.

روند نماد 13930629 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

چهار شنبه 18 شهریور 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   گزارش   کارگزاری   بازار برق   بورس انرژی   گزارش روزانه   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.06.18  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد