آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.05.06


سه شنبه 6 مرداد 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز سه شنبه 94.05.06 در بازار برق بورس انرژی 3,178 مگاوات برق به ارزش 39 میلیارد و 236 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته، بیش از 13 برابر افزایش را نشان می‌دهد. این افزایش ارزش بازار متأثر از واریز اعتبار مرداد ماه و افزایش نقدینگی در بازار می باشد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز با افزایش مواجه شد و رشد 2 درصدی را به ثبت رساند.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشخص است همزمان با ورود نقدینگی جدید که ناشی از واریز اعتبارات مرداد ماه به حساب شرکت های توزیع نیروی برق می‌باشد، جهش قیمتی را در بازا شاهد هستیم و قیمت دوباره مقاومت در محدوده 520,000 ريال را پیش رو دارد.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی، در ابتدای بازار خریداران برحسب تجربیات گذشته که در روزهای اولیه بعد از تأمین اعتبار با افزایش قیمت­ها در بازار مواجه می­شدند برای خرید در قیمت مناسب با یکدیگر به رقابت پرداختند که منجر به افزایش قیمت ها در ساعت اولیه بازار شد اما با نزدیک شدن به ساعت پایانی بازار، با عرضه زیاد از سوی نیروگاهها مواجه شدند که همین امر باعث کاهش قیمت­ها شد به طوری­که در انتهای بازار این نیروگاهها بودند که برای فروش با یکدیگر به رقابت می­پرداختند.

نکته قابل توجه واریز چند مرحله­ای اعتبار مرداد ماه به حساب شرکت های توزیع نیروی برق می باشد که می تواند در روند بازار تأثیرگذار باشد.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

بررسی روند نماد 13940512 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13940512 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است در انتهای دوره روندی صعودی با شیب ملایم در این سررسید تشکیل شده است.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشخص است برخلاف امسال روندی صعودی بوده و تا محدود 547,000 ريال رشد داشته است.

در این نماد تا به امروز 676 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 06/05/1394 با 296 مگاوات می‌باشد.

روند نماد 13930512 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

سه شنبه 6 مرداد 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.05.06  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد