آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.03.31


یک شنبه 31 خرداد 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز یکشنبه 94.03.31 در بازار برق بورس انرژی 752 مگاوات برق به ارزش 9 میلیارد و 538 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته 53 درصد افزایش را نشان می دهد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز در ادامه نوسانات ناپایدار روزهای گذشته خود ، رشد 0.6 درصدی را به ثبت رساند.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی فصلی قیمت (فصل بهار) مشخص است هرچند نوسانات زیادی در طی دوره مشاهده می شود اما روند کلی بازار در طول دوره صعودی بوده که با توجه به حرکت به سمت فصل گرما و پیک مصرف برق ، طبیعی و منطقی می باشد.

نکته قابل توجه دیگر در نمودار فصلی، توجه به رفتار قیمت و بازیگران بازار هنگام واریز اعتبارات جدید و تزریق نقدینگی به بازار می باشد همانطور که مشاهده می شود همزمان با واریز اعتبار به حساب شرکت های توزیع نیروی برق جهش قیمتی در بازار رخ می دهد که پس از مدتی به ثبات می رسد. این جهش قیمتی عمدتاً پس از نزول قیمت که ناشی از کمبود نقدینگی در بازار در انتهای دوره است ، اتفاق می افتد که می تواند سیگنال مناسبی جهت تصمیم گیری برای فعالان بازار باشد.

در بازه کوتاه مدت نیز در طول 7 روز گذشته ، قیمت در محدوده 530,000 ریال تثبیت و نوسانات اندک در این محدوده مشاهده می شود.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی تمایل به عرضه از سوی نیروگاهها همچنان معطوف به نمادهایی می باشد که به سررسید نزدیکترند. با توجه به رسیدن به انتهای دوره همچنان سایه کبود نقدینگی بر بازار سنگینی می کند و بازیگران بازار منتظر تزریق نقدینگی جدید و ورود دوباره به معاملات هستند.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13940411 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13940411 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است پس از نزول قیمت با شیب تند ، در انتهای دوره روندی با ثبات و در محدوده 520,000 ريال در قیمت مشاهده می شود.

روند سال گذشته این نماد برخلاف امسال روندی کم نوسان و نسبتاً با ثبات بوده است.

در این نماد تا به امروز 699 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 20/03/1394 با 359 مگاوات می‌باشد.

روند نماد 13930411 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

یک شنبه 31 خرداد 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.03.31  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد