آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.03.16


شنبه 16 خرداد 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز شنبه 94.03.16 در بازار برق بورس انرژی 1,185 مگاوات برق به ارزش 15 میلیارد و 144 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش 54 درصدی را نشان می دهد .

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز رشد 2.3 درصدی را نشان می دهد این درحالی است که در بازار شاهد کاهش قیمت ها نسبت به روز معاملاتی قبل بودیم که با رشد شاخص میانگین وزنی قیمت در تناقض است دلیل این امر این نکته است که با توجه به بسته شدن نمادهای مربوط به تعطیلات خرداد ماه  (13 الی 15 خرداد) و قیمت های به مراتب پایین تر آنها ، وزن تأثیرگزار آنها بر این شاخص عملاً خارج شده و وزن سررسیدهایی که قیمت های بالاتری دارند افزوده شده که همین امر باعث رشد رقم میانگین وزنی قیمت شده است.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشخص است پس از توقف و نزول قیمت در روز معاملاتی گذشته در معاملات امروز روند صعودی قیمت دوباره آغاز و شاهد اوج گیری دوباره این شاخص و ثبت سقف جدید برای آن هستیم البته با توجه شرایط کنونی بازار احتمال نزول دوباره نیز دور از ذهن نیست.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی همچنان جو کاهشی در بازار حکمفرما بود و در اکثر سررسیدها نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش قیمت به ثبت رسید.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

بررسی روند نماد 13940325 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13940325 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است در انتهای دوره شاهد شکل گیری روندی نزولی با شیب ملایم هستیم و در حال حاضر قیمت در محدوده 525,000 ريال قرر دارد.

روند سال گذشته این نماد نیز در انتهای دوره روندی نزولی و در محدوده 528,000 ريال بوده است.

در این نماد تا به امروز 923 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 06/03/1394 با 147 مگاوات می‌باشد.

 

روند نماد 13930325 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

شنبه 16 خرداد 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.03.16  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد