آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.01.25


سه شنبه 25 فروردین 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز سه شنبه 94.01.25 در بازار برق بورس انرژی 902 مگاوات برق به ارزش 9 میلیارد و 409 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته 162% افزایش را نشان می دهد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز در مدار صعود باقی ماند و شاهد رشد 1.8 درصدی در آن هستیم.

توجه: نکته مهمی که لازم است درمورد رشد میانگین وزنی قیمت به آن اشاره کرد این است که روند کلی حاکم بر بازار نزولی بوده و در اکثر سررسیدها کاهش قیمت را شاهد هستیم اما به علت کاهش وزن سررسیدهای فروردین ماه ناشی از رسیدن به زمان تحویل و بسته شدن نمادها عملاً وزن سررسیدهای اردیبهشت ماه در محاسبه میانگین وزنی قیمت افزایش یافته و با توجه به اختلاف قیمت قابل توجه بین سررسیدهای فروردین و اردیبهشت ماه (اردیبهشت ماه در قیمت هایی به مراتب بالاتر از فروردین ماه معامله می شود) شاخص میانگین وزنی قیمت ، افزایش را نشان می دهد.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در تصویر فوق مشخص است نمودار میانگین وزنی قیمت روند صعودی خود را همچنان حفظ کرده و قیمت 440,000 ريال را پیش رو دارد. بالاترین قیمت طی یکماه گذشته محدوده 444,000 ريال بوده که فقط یکبار در طول این یکماه قیمت توانسته تا این محدوده صعود کند. حال باید دید روند صعودی روزهای گذشته می تواند تا این قیمت پیش برود یا خیر.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی با توجه به خبر واریز اعتبارات مربوط به فروردین ماه در روزهای آتی به حساب شرکت های توزیع شرکت هایی که هنوز اعتبار دارند خرید های خود را سریع تر انجام می دهند و به همین دلیل شاهد افزایش محسوسی در حجم و ارزش معاملات بودیم .

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13940207 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 139400207 را نشان می‌دهد.این نماد نیز رفتاری مطابق نمادهایی که در روزهای گذشته از سررسیدهای اردیبهشت ماه بررسی کردیم نشان میدهد که در اواسط دوره معاملاتی افزایش ناپایدار قیمت داشته و خیلی زود با کاهش مواجه شده و در محدوده 440,000 ريال به ثبات رسیده است.

این نماد نیز برخلاف روند سال گذشته خود که روندی صعودی داشته و تا محدوده 520,000 ريال افزایش قیمت را شاهد بودیم، در سال جاری برخلاف انتظار در قیمت هایی پایین تر معامله می شود و شاهد ثبات قیمت در محدوده 440,000 ريال هستیم که دلیل عمده آن اتمام اعتبار شرکت های توزیع و عدم تأمین اعتبار به موقع می باشد.

روند نماد 13930207 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

سه شنبه 25 فروردین 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.01.25  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد