آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.01.24


دو شنبه 24 فروردین 1394   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز دوشنبه 94.01.24 در بازار برق بورس انرژی 350 مگاوات برق به ارزش 3 میلیارد و 586 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته 125% افزایش را نشان می دهد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز با رشد اندک 0.5 درصدی مواجه شد.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در تصویر فوق مشخص است از شیب صعودی روز گذشته میانگین وزنی قیمت کاسته شده و قیمت در محدوده 420,000 تا 430,000 ريال در حال نوسان می باشد.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی همچنان بدلیل کمبود نقدینگی ، بازاری کم رمق از نظر حجم و ارزش معاملات را شاهد هستیم. این در حالی است که در اکثر سررسیدها کاهش محسوسی در قیمت ها مشاهده می شود اما عملاً بدلیل اتمام اعتبار اکثر خریداران، بازار با کمبود تقاضا مواجه است.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13940206 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 139400206 را نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است در اواسط دوره معاملاتی افزایش ناپایدار قیمت را در این نماد شاهد هستیم که خیلی زود با کاهش مواجه شده و در محدوده 440,000 ريال به ثبات رسیده است.

همانطور که از مقایسه روند این نماد در سال جاری و سال گذشته مشخص است این نماد در سال گذشته روندی صعودی را طی کرده و تا محدوده 520,000 ريال افزایش قیمت داشته اما در سال جاری با وجود افزایش حدود 20 درصدی قیمت برق نسبت به سال گذشته در محدوده 440,000 ريال تثبیت شده و در قیمت هایی پایین تر از زمان مشابه در سال گذشته معامله می شود که از دلایل عمده آن می توان کمبود نقدینگی ناشی از عدم واریز اعتبار فروردین ماه به حساب شرکت های توزیع نیروی برق جهت خرید از بورس انرژی اشاره کرد که این امر منجر به عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار شده و نهایتاً عدم تناسب را بین قیمت ها در بورس انرژی و مدیریت شبکه (بازار روز فروش – خارج از بورس) ایجاد می کند.

روند نماد 13930206 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

دو شنبه 24 فروردین 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.01.24  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد