آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 93.12.27


چهار شنبه 27 اسفند 1393   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز چهارشنبه 93.12.27 (آخرین روز معاملاتی بورس انرژی در سال 93) 1,264 مگاوات برق به ارزش 12 میلیارد و 640 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته 38 درصد کاهش را نشان می دهد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در آخرین روز معاملاتی نیز قرمز پوش بود و با 0.7 درصد نزول کار خود را به پایان رساند.

بررسی نمودار میانگین وزنی قیمت در بازه 4 ماهه منتهی به اسفند 93:

تصویر فوق نمایی از روند میانگین وزنی قیمت در طول 4 ماه پایانی سال 93 می باشد همانطور که مشخص است در آذر ماه و در آستانه ورود به فصل زمستان شاهد جهش 60,000 ريالی قیمت هستیم. این روند صعودی با ورود به فصل زمستان متوقف و در ابتدای دی ماه نزول شدیدی داشت که پس از آن تا اواسط اسفند ماه با شیبی ملایم روند نزولی خود را در محدوده 350,000 تا 370,000 ريال ادامه داد . در نیمه دوم اسفند ماه در آستانه ورود به فصل بهار نیز مشابه حرکت قیمت در آذر ماه شاهد جهش 60,000 ريالی قیمت هستیم که از دلایل عمده این افزایش قیمت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با توجه تأخیر در واریز اعتبار اسفند ماه به حساب شرکت های توزیع نیروی برق جهت خرید از بورس انرژی از یک سو و نیاز به نقدینگی از سوی نیروگاهها در انتهای سال(با توجه به واریز نقدی وجه ناشی از فروش برق در بورس انرژی به حساب آنها) جهت تأمین مالی از سوی دیگر شاهد تشدید کاهش قیمت ها تا اواسط اسفند بودیم. در اواسط اسفند با واریز اعتبار جدید به حساب شرکت های توزیع نیروی برق و افزایش نقدینگی در بازار و قیمت های مطلوب شاهد تقاضای بالای خرید بودیم از طرف دیگر خبر افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت برق و اعمال آن از اسفند ماه این روند صعودی را تشدید کرد .

در انتهای دوره همانطور که مشاهده می شود روند صعودی قیمت در محدوده 430,000 ريال متوقف شده و در حال حاضر روندی نزولی به خود گرفته است.

نکته ای که در انتها لازم است به آن توجه کرد این است که بازار برق بورس انرژی با توجه به سلف بودن قراردادهای آن بازار انتظارات بوده و آینده نگر می باشد از اینرو انتظارات از نوسانات قیمت در آینده در قیمت های روز تأثیرگذار است.

 

نمودار میانگین وزنی ماهانه قیمت برق

در نمودار فوق که بیانگر میانگین وزنی قیمت می باشد شاهد تداوم روند نزولی در آخرین روز معاملاتی در سال 93 هستیم تا این شاخص سال را با روندی نزولی به پایان برساند.

در معاملات امروز بازار برق بورس انرژی در سررسیدهای ابتدایی شاهد کاهش قیمت و در انتهای دوره ثبات قیمت را شاهد بودیم . همچنان انتظار کاهش قیمت از سوی شرکت های توزیع، کاهش حجم و ارزش معاملات را به دنبال داشت به طوری که کاهش 38 درصدی را در بازار امروز شاهد بودیم.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13940114 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13940114 را نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است هرچند از شیب نزولی قیمت در انتهای دوره کاسته شده اما همچنان این روند پایدار بوده و نشانی از بازگشت مشاهده نمی شود.

در این نماد تا به امروز 850 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که 13/12/93 با 420 مگاوات بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است.

روند نماد 13930114 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

چهار شنبه 27 اسفند 1393


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 93.12.26  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد