آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 93.10.15


دو شنبه 15 دی 1393   سرویس

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز دوشنبه 93.10.15 در بازار برق بورس انرژی 2,008 مگاوات برق به ارزش 17 میلیارد و 687 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته 31 درصد کاهش را نشان می دهد.

در بازار امروز شاهد عرضه نیروگاه‌ها در قیمت های پایین تری نسبت به روز گذشته بودیم.کاهش حجم و ارزش معاملات می تواند دو دلیل عمده داشته باشد: یکی رفتار محتاطانه شرکت های توزیع با خرید محدود جهت خرید در قیمت های پایین تر در روزهای آتی و دیگری اتمام اعتبار برخی از شرکت های توزیع به دلیل معاملات در روزهای گذشته می باشد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) امروز نیز در ادامه روند نزولی خود کاهش 0.26 درصدی را نشان می دهد.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

در جدول زیر نمادهایی که در روز جاری مورد معامله قرار گرفته اند قابل مشاهده می‌باشد.

در معاملات امروز همچنان شاهد کاهش قیمت ها در بازار بودیم و شرکت های توزیعی که هنوز اعتبار دارند به خرید پله ای و خرد در سررسیدهای مختلف می پردازند تا میانگین خرید خود را پایین بیاورند. البته برخی دیگر از شرکت های توزیع نیز هنوز قیمت ها را مناسب نمی دانند و انتظار دارند با توجه به روند نزولی بازار در روزهای آتی خرید خود را در قیمت های مطلوب انجام دهند. در نهایت نکته مهم، ثبات نسبی قیمت در روز های گذشته و نوسانات بسیار اندک در قیمت است که در روز های مختلف علیرغم نوسانات زیاد حجم معاملات روزانه، قیمت برق تغییرات عمده ای نداشته است.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13931022 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13931022 را نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است روند نزولی قیمت هرچند در انتهای دوره از شدت آن کاسته شده اما همچنان با نوسان کم پایدار است.

 

روند نماد 13921022 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

www.mobinsb.com

دو شنبه 15 دی 1393


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


مبین سرمایه   بورس انرژی   کارگزاری   بازار برق   گزارش بازار   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 93.10.15  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد