گزارش بازار

آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 95.04.14


دو شنبه 14 تیر 1395   سرویس
در معاملات امروز دوشنبه 95.04.14 در بازار برق بورس انرژی 12,547 مگاوات برق به ارزش 35 میلیارد و 533 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است.

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز دوشنبه 95.04.14 در بازار برق بورس انرژی 12,547 مگاوات برق به ارزش 35 میلیارد و 533  میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات بارپایه روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز با اندکی نزول همراه بود و کاهش 0.9 درصدی را به ثبت رساند.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشاهده می‌شود؛ قیمت در مسیر نزول ملایم خود در روزهای اخیر، در انتهای دوره به محدوده 330،000 ريال رسیده است؛ به نظر می‌رسد این قیمت برای نیروگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار باشد زیرا در اواسط خرداد ماه نیز روند نزولی قیمت پس از رسیدن به این محدوده با مقاومت نیروگاه‌ها در برابر کاهش بیشتر مواجه شد و پس از آن شاهد رشد قیمت بودیم. حال باید دید که تجربه گذشته در روند قیمت باز هم تکرار می‌شود یا روند نزولی تداوم خواهد داشت.

امروز در بازار برق بورس انرژی، عرضه سنگین نیروگاه‌ها در نمادهای کم‌باری با توجه به قیمت مورد نظر شرکت‌های توزیع نیروی برق با استقبال قابل توجه خریداران مواجه شد و بازار یکی از معدود روزهای پررونق خود را در سال 95 تجربه کرد. در سایر نمادها هم قیمت پیشنهادی نیروگاه‌ها نسبت به روزهای گذشته با کاهش همراه بود که در مجموع باعث پویایی بازار و افزایش قابل توجه در حجم و ارزش معاملات شد.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

بررسی روند نماد 13950423 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13950423 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است قیمت در طول دوره روندی نزولی داشته اما در روزهای اخیر از شیب آن کاسته شده و در حال حاضر در محدوده 330,000 ريال قرار دارد.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشاهده می شود؛ قیمت در ابتدای دوره کار خود را با روندی صعودی آغاز کرده و پس از رسیدن به محدوده 578,000 ريال  روند نزولی به خود گرفته و در انتهای دوره در محدوده 530,000 ريال قرار گرفته است.

در این نماد تا به امروز 191  مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 14.04.1395 با 90  مگاوات می‌باشد.

روند نماد 13940423 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

کانال تلگرام: https://telegram.me/MobinBargh

www.mobinsb.com

 

دو شنبه 14 تیر 1395


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


کارگزاری   مبین سرمایه   بازار برق   بورس انرژی   گزارش بازار   گزارش روزانه   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 95.04.14  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد