گزارش بازار

آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.12.18


سه شنبه 18 اسفند 1394   سرویس
در معاملات امروز سه‌شنبه 94.12.18 در بازار برق بورس انرژی 10 مگاوات برق به ارزش 68 میلیون و 400 هزار ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش 80 درصدی را نشان می‌دهد.

گزارش بازار:

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز سه‌شنبه 94.12.18 در بازار برق بورس انرژی 10 مگاوات برق به ارزش 68 میلیون و 400 هزار ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش 80 درصدی را نشان می‌دهد.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات بارپایه روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) پس از مدت‌ها رنگ سبز را به خود دید و افزایش 2 درصدی را به ثبت رساند.

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشاهده می‌شود؛ پس از ثبات چند روزه قیمت بر روی 280,000 ريال، در معاملات امروز، بعد از مدت‌ها قیمت شیب صعودی به خود گرفت و با 5,000 ریال افزایش در محدوده 285,000 ريال قرار گرفت. البته حجم معاملات به اندازه‌ای نیست که بتواند روند صعودی را پرقدرت و پایدار توصیف کند.

امروز در بازار برق بورس انرژی، باز هم اختلاف قابل توجهی در قیمت پیشنهادی خریداران و فروشندگان مشهود بود. نیروگاه‌ها قیمت‌های فعلی را مطلوب ندانسته و انتظار افزایش قیمت دارند از سوی دیگر شرکت‌های توزیع نیروی برقی که هنوز اعتبار خود را حفظ کرده‌اند با توجه به محدودیت نقدینگی در بازار انتظار کاهش بیشتر قیمت را دارند از این رو در روزهای اخیر کاهش قابل توجهی در حجم و ارزش معاملات را شاهد هستیم. امروز تنها در یک نماد شاهد انجام معامله بویم.

مطلب دیگر این که کماکان واریز اعتبار به حساب شرکت های توزیع نیروی برق انجام نگرفته است و در زمستان امسال تنها دو واریز انجام گرفته است و این روند نا منظم واریز اعتبارات، سبب عدم تعادل در قیمت و کاهش بیش از حد قیمت شده است و این عدم تعادل از مقایسه قیمت با مدت مشابه سال گذشته کاملا مشهود می‌باشد که در نمودار‌های زیر نمایش داده شده است.

 آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

بررسی روند نماد 13941228 :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه 13941228 را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است روند نزولی قیمت با شیبی تند از ابتدای دوره پایدار بوده و در انتهای دوره در محدوده 280,000 ريال قرار گرفته است.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشاهده می شود؛ از ابتدای دوره روندی صعودی با شیبی نسبتاً ملایم بوده اما در انتهای دوره با جهشی قابل توجه همراه شده و تا محدوده 420,000 ريال رشد کرده است.

در این نماد تا به امروز 36 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات 08.12.1394 با 25 مگاوات می‌باشد.

روند نماد 13931228 (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه

کانال تلگرام: https://telegram.me/MobinBargh

www.mobinsb.com

سه شنبه 18 اسفند 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


کارگزاری   مبین سرمایه   بازار برق   بورس انرژی   گزارش بازار   گزارش روزانه   آمار و گزارش معاملات برق در بورس انرژی در تاریخ 94.12.18  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد